Region

Obchody Międzynarodowego Dnia Uchodźcy w Siedlcach

Siedlce Niedz. 23.06.2024 13:16:37
23
cze 2024

W sobotę, 22 czerwca w siedleckim parku Aleksandria obchodzony był Międzynarodowy Dzień Uchodźcy. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Leny Grochowskiej, Grupa Arche oraz Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji. Światowy Dzień Uchodźcy został ustanowiony przez ONZ, a tegoroczne hasło przewodnie obchodów koncentrowało się na budowaniu solidarności.

Obecnie, według danych do końca kwietnia 2024 r. liczba osób przymusowo przesiedlonych na świecie wyniosła około 120 milionów, z czego ponad 43 miliony stanowili uchodźcy. Od dnia agresji Rosji na Ukrainę w Polsce znalazło schronienie wielu uchodźców, którzy nie kryją wdzięczności dla Polaków, którzy podzielili się z nimi jedzeniem, mieszkaniem, wsparciem materialnym i psychicznym.

W ramach części artystycznej w siedleckim parku Aleksandria wystąpili: Zespół Wokalny „To My” działający przy Fundacji Leny Grochowskiej, Miła Kowalowa w piosence „Matko moja, ja wiem”, Antonina Jankowska w piosence „Radość najpiękniejszych lat”, Ukraińsko- białoruski duet Cherkunov Hryhorii i Soltykov, Antonina Jankowska w piosence „Nic dwa razy”, Zespół Bandurzyści pod kierownictwem Oksany Kostandy. Podczas wydarzenia odbyły się także warsztaty tańca w wykonaniu Studia Tańca Diany Yakubasz oraz wystąpił Siedlecki zespół Seniorynki, Zespół Ulibabki działający przy GOK w Zbuczynie oraz duet Galina i Jerzy.

W ramach wydarzenia przy altanie w parku stanęły liczne stoiska i punkty informacyjne w tym: punkt Fundacji Leny Grochowskiej, gdzie pojawiły się liczne warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży, stoisko Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (z poradami prawników, psychologów i grami edukacyjnymi, Polskie Forum Migracyjne oferujące bezpłatne konsultacje i informacje dla uchodźców, stoisko UNHCR (konsultacje i informacje dla uchodźców, Infolinia Konsulatu Ukrainy (konsultacje, informacje), Towarzystwo Wiedzy Powszechnej z ofertą edukacyjną oraz stoisko Powiatowego Urzędu Pracy w Siedlcach (oferty pracy, informacje dotyczące zatrudnienia cudzoziemców w Polsce).Dodatkową atrakcje stanowił symulator NARKOgogle i ALKOgogle zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Siedlcach, pokaz sprzętu medycznego oraz szkolenie w zakresie wzywania pierwszej pomocy przez Meditrans Siedlce, prezentacja sprzętu strażackiego przez Państwową Straż Pożarną w Siedlcach oraz symulator jazdy motocyklem przygotowany przez Komendę Miejską Policji w Siedlcach.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Siedlce, Tomasz Hapunowicz. Patronem medialnym wydarzenia było Katolickie Radio Podlasie oraz portal informacyjny Podlasie24.pl.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.