Region

Obchody imienin astronoma Mikołaja Kopernika, patrona siedleckiego „Ekonomika”

Siedlce Pt. 08.12.2023 15:17:33
08
gru 2023

W piątek, 8 grudnia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach im. Mikołaja Kopernika obchodzono oficjalne imieniny patrona szkoły.

Imieniny astronoma zbiegły się z kończącym się rokiem Mikołaja Kopernika ogłoszonym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w roku 2023. Celem organizacji wydarzenia było podkreślenie i uczczenie postaci słynnego astronoma, ekonomisty i naukowca. Uczniowie podczas wydarzenia przygotowali specjalnie zaaranżowane scenki z życia uczonego i jego dokonań. Podczas uroczystości odbył się także koncert imieninowy, podczas którego zagrała i zaśpiewa szkolna młodzież.

W siedleckim „Ekonomiku” obchody imienin Mikołaja Kopernika trwały w sumie od 6 do 8 grudnia, a rozpoczęły się kiermaszem pierników przygotowanych przez uczniów i ich rodziców. To właśnie, 8 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego o patronie szkoły, a laureatów nagrodziła Jolanta Duk dyrektor placówki. Uczniowie biorący udział w scenkach teatralnych, wręczali po występie zebranym osobom ręcznie robione pierniki. Na uroczystość obchodów imienin Mikołaja Kopernika przygotowano także specjalną scenografię, która imitowała laboratorium astronoma.

Jolanta Duk, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Siedlcach w rozmowie z mediami podkreśliła, że szkoła już od stycznia rozpoczęła obchody „Roku Kopernikańskiego”. Już wtedy odbył się pierwszy konkurs z zakresu wiedzy o słynnym astronomie, połączony z koncertem pieśni, pastorałek i kolęd w różnych językach. Z kolei, w lutym świętowano rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Przygotowano także konkurs plastyczny pt. „Co by było, gdyby nie było Kopernika” oraz międzyszkolną „Grę Kopernikańską”, w której udział wzięły wszystkie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Siedlec i regionu. Zorganizowano także liczne wycieczki, podczas których uczniowie odwiedzili zarówno siedleckie muzea, Kurię Siedlecką, Miejską Bibliotekę Publiczną w Siedlcach oraz inne instytucje publiczne w mieście. W roku szkolnym 2022/2023 odbył się w szkole „Koncert Gwiazd” oraz podpisanie współpracy z jedną z lokalnych firm połączone z odsłonięciem astrolabium, którym posługiwał się Mikołaj Kopernik.

Wszystkie wydarzenia zorganizowane z okazji „Roku Kopernikańskiego” miały przybliżyć uczniom i całej lokalnej społeczności postać, życie oraz całą działalność polskiego astronoma.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.