Region

„O znaczeniu rodziny w życiu człowieka” w I KLO

Siedlce Wt. 25.04.2023 18:27:01
25
kwi 2023

Kariera – jak najbardziej, przyzwoite zarobki – bardzo chętnie, ale stworzenie szczęśliwej rodziny wciąż zajmuje wysoką pozycję na liście życiowych priorytetów młodzieży. Z realizacją tych marzeń różnie bywa, bo otoczenie kulturowe coraz mniej temu sprzyja, ale jest o co walczyć – mówiono na konferencji popularnonaukowej w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Świętej Rodziny w Siedlcach.

Konferencja „O znaczeniu rodziny w życiu człowieka” była podsumowaniem międzyszkolnego projektu edukacyjnego, którym I KLO uczciło dwie ważne rocznice: 100. utworzenia i 25. reaktywacji. W ramach tego projektu zrealizowano trzy konkursy: literacki, recytatorski i plastyczny. Uczestniczyli w nich uczniowie nie tylko „Katolika”, ale i kilku innych szkół, m.in. II LO oraz ZSP nr 1 i 6.

Badania socjologiczne wskazują, że choć młodzież starannie planuje karierę i chce osiągnąć zawodowy i materialny sukces, to znakomita większość potrzebuje bliskości drugiego człowieka, a stworzenie szczęśliwej rodziny uważa za jedną z miar życiowego spełnienia.

Otoczenie kulturowe niestety coraz mniej temu sprzyja i często z tych marzeń niewiele wychodzi. Widać to w rosnących wskaźnikach rozwodów i w „dołujących” statystykach demograficznych. Stąd ogromna rola wychowania, które uczy rozwiązywania konfliktów i tworzenia więzi. – Jesteśmy szkołą, która stawia na nowoczesne nauczanie i tradycyjne wychowanie w duchu wartości katolickich. Nosimy imię Świętej Rodziny z Nazaretu. Dlatego od początku nauki kładziemy nacisk na budowanie relacji rówieśniczych i wzmacnianie więzi rodzinnych. Pojawia się to zarówno na lekcjach wychowawczych, jak i w ramach nauczania przedmiotów oraz zajęć pozalekcyjnych. W tym projekcie daliśmy młodzieży możliwość przedstawienia własnych przemyśleń i rozważań – mówi Renata Bryzek, nauczyciel języka polskiego.

Jak to wyszło? Na wystawie prac z konkursu plastycznego dominują przedstawienia figuratywne, ale niektórzy poszli też w symbolikę. Jurorzy konkursu recytatorskiego, Krzysztof Tomaszewski i Barbara Maksymiuk z Miejskiego Ośrodka Kultury stwierdzili, że w polskiej literaturze, mimo całego jej bogactwa, wcale nie jest łatwo znaleźć wiersze mówiące wprost o rodzinie. Uczestnikom jednak ta sztuka się udała: znaleźli wartościowe utwory, a sposób ich interpretacji i przedstawienia świadczył o przemyśleniu i zrozumieniu. Komplementowano również prace nadesłane na konkurs literacki, szczególnie jeśli chodzi o prozę. – Niekiedy rodzina była prezentowana jako „wartość utracona”, ale była też pokazywana jako coś, co wspomaga, buduje i pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile – relacjonował Roman Bobryk z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Na wtorkowej konferencji nagrodzono autorów najlepszych prac i prezentacji ze wszystkich trzech konkursów. Dano też czas ekspertom, którzy mówili o rodzinie w ujęciu psychologa, polonisty, językoznawcy, teologa i historyka.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.