Nowe inwestycje w Szpitalu Miejskim w Siedlcach
Siedlce
Czw. 08.09.2022 16:57:14
08
wrz 2022
wrz 2022
Po fali COVID-19 szpitale wróciły do normalnego trybu działania. Szpital Miejski przy ulicy Starowiejskiej w Siedlcach, który przez okres pandemii był szpitalem zakaźnym, postawił na modernizację i rozwój. O obecnych inwestycjach i planach szpitala rozmawialiśmy z dyrektorem placówki Mirosławem Leśkowiczem.
Obecnie trwa końcowy etap modernizacji Izby Przyjęć szpitala. Na ukończeniu są nowo dobudowane pomieszczenia, zadaszony podjazd, który ma umożliwić przetransportowanie pacjenta bezpośrednio z karetki na Izbę i przyspieszyć proces przyjęcia i hospitalizacji. Dzięki dobudowie podjazdu, w sezonie zimowym zmniejszy się ryzyko wychłodzenia pacjenta. Oprócz podjazdu, zostanie zmodernizowany teren przyległy do Izby Przyjęć. Szpital postawił na wymianę podziemnych instalacji wodno - kanalizacyjnych, elektrycznych, obniżenie terenu i wykonanie nowej nawierzchni, która ma usprawnić transport pacjentów. Jak podkreśla Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siedlcach, wartość inwestycji to około 1 mln 600 tysięcy złotych. - Środki na ten cel pochodzą z dofinansowania Skarbu Państwa, od wojewody mazowieckiego w kwocie ok. 1 mln 100 tysięcy złotych. Pozostałe środki pochodzą z dotacji przyznanych przez Radę Miasta Siedlce i Prezydenta Siedlec Andrzej Sitnika. Ukończenie prac przewidywane jest jeszcze we wrześniu 2022. Dyrektor podkreśla, że szpital dokłada wszelkich starań by trwające prace nie miały wpływu na obsługę pacjentów - wyjaśnił.Zapytany o sprawę Centrum Zdrowia Psychicznego, Leśkowicz powiedział, że obecnie trwa konkurs przetargowy na wyłonienie przyszłego usługodawcy projektu. - SP ZOZ ze swojej strony zatrudnił nowy personel, wyremontował sale i zakupił sprzęt niezbędny do realizacji projektu m. in. zwiększając bazę łóżek na Oddziale Psychiatrycznym. Dalsze decyzje odnośnie projektu będą podejmowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia do końca września. Nowo powstały Ośrodek Zdrowia Psychicznego ma za zadanie usprawnić proces otrzymania pomocy przez pacjentów i odpowiednio skierować ich do wybranych specjalistów i terapeutów - powiedział dyrektor placówki.
W okresie pandemii COVID-19 decyzją Wojewody Mazowieckiego szpital pełnił funkcję szpitala zakaźnego. Dyrektor Szpitala Miejskiego w Siedlcach zapytany czy nie obawia się o powrót pandemii, podkreślił, że biorąc pod uwagę zdobyte przez cały personel doświadczenie podczas pandemii, pracownicy są gotowi do sprawnej organizacji i leczenia pacjentów, a samo pojęcie przygotowania szpitala jest pojęciem względem. - Nigdy nie wiadomo z jakimi ekstremalnymi sytuacjami będzie trzeba się zmierzyć - powiedział Leśkowicz. W przypadku konieczności przeprofilowania na szpital leczący tylko pacjentów z COVID-19, szpital jest na to przygotowany, jest odpowiednie zaplecze, niezbędny sprzęt, instalacje gazów medycznych, specjalistyczne urządzenia do tlenoterapii - zapewnia Dyrektor. POSŁUCHAJ
KCh/EŁ [ja]
0 komentarze