Łuków

Nowe bloki z mieszkaniami na wynajem

Region Pon. 27.03.2023 15:49:10
27
mar 2023

Na ostatniej sesji Rady Miasta w Łukowie gościli przedstawiciele spółki SIM Lubelskie, której jednym z udziałowców jest miasto Łuków. Sama spółka została powołana przez 17 samorządów z województwa lubelskiego, aby budować bloki z mieszkaniami na wynajem.

SIM Lubelskie to spółka powstała w ramach rządowo – samorządowego programu pod nazwą Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe. W skład spółki wchodzą samorządy Łukowa, Chełma, Hrubieszowa, Izbicy, Janowa Lubelskiego, Krasnegostawu, Kraśnika, Leśniowic, Międzyrzeca Podlaskiego, Niemiec, Opola Lubelskiego, Ryk, Siennicy Różanej, Szczebrzeszyna, Terespola, Tomaszowa Lubelskiego oraz Włodawy. Gminy i miasta otrzymały na działalność spółki po 3 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Podstawowym celem działalności spółki SIM Lubelskie, jak i innych takich spółek, które działają na terenie całego kraju, jest budowanie mieszkań oraz ich eksploatacja na zasadach najmu o umiarkowanym czynszu. Mieszkania w SIM dedykowane mają być dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, które dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. Proces inwestycyjny będzie organizowany przez samą spółkę, natomiast do miasta i gminy będzie należało przeprowadzenie naboru najemców.

Podczas marcowej sesji Rady Miasta, łukowscy radni poznali koncepcję architektoniczno – urbanistyczną opracowaną dla Łukowa. Zakłada ona wybudowanie dwóch bloków przy ul. Wileńskiej, na działkach, które samorząd miasta przekazał na rzecz spółki. W sumie ma powstać tam 60 mieszkań, jedno, dwu i trzypokojowych. To siódma taka koncepcja opracowana przez spółkę. I jak mówił na sesji prezes spółki SIM Lubelskie, Piotr Artymiuk, do końca marca, do Baku Gospodarstwa Krajowego złożony zostanie wniosek o uzyskanie kredytu na realizację inwestycji. Jeżeli wniosek uzyska akceptację będzie można przystąpić do kolejnych działań. Opracowany zostanie projekt, a następnie spółka wystąpi o pozwolenie na budowę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugiej połowie 2025 roku bloki powinny być gotowe do zamieszkania.zdjęcia: podlasie24/SIM Lubelskie
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Januszek Wt. 28.03.2023 06:07:12

Wreszcie trochę fantazji, bo to co stoi przy obwodnicy to nudne jak flaki z olejem.