Region

Nowa stacja krwiodawstwa - budowa na finiszu

Siedlce Śr. 05.04.2023 16:25:00
05
kwi 2023

Nowa siedziba siedleckiej stacji krwiodawstwa zostanie ukończona przed terminem. Zapowiadano ją na koniec września, a ma być otwarta już na początku wakacji.

Prowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa inwestycja była od dawna planowana i bardzo wyczekiwana. Obecna stacja krwiodawstwa mieści się bowiem na piętrze zespołu specjalistycznych przychodni SP ZOZ przy ulicy Formińskiego, gdzie personel zmaga się z ciasnotą, a przyjezdni krwiodawcy – z brakiem miejsc do parkowania. Nowy budynek, wznoszony przy ulicy Gospodarczej, ma rozwiązać wszystkie te problemy i znacznie zwiększyć możliwości placówki. Pisaliśmy o tym przy okazji rozpoczęcia budowy pod koniec maja ubiegłego roku: https://old.podlasie24.pl/miasto-siedlce/region/ruszyla-budowa-nowej-stacji-krwiodawstwa-352a7.html

Kilka dni temu kierownik stacji, Agnieszka Hawrylewicz-Łuka poinformowała media, że wrześniowy termin ukończenia inwestycji jest nieaktualny. Budowa jest na tyle zaawansowana, że otwarcie planuje się już pod koniec czerwca. To oczywiście cieszy, bo wakacje – ze względu na większą liczbę wypadków komunikacyjnych – są zawsze czasem zwiększonego zapotrzebowania na krew. W nowej stacji będzie większa liczba stanowisk (siedem), system kolejkowy podobny do tego z urzędów i poczt, duża poczekalnia oraz spory parking. Może to zachęcić tych, którzy zastanawiali się nad oddaniem krwi, ale odstraszały ich warunki w starej lokalizacji.

Sama poprawa warunków lokalowych to jednak nie wszystko. Siedlecka stacja zaopatruje szpitale w Łosicach, Węgrowie, Sokołowie Podlaskim oraz obydwa szpitale siedleckie. Na ogół jest w stanie zaspokoić ich potrzeby, ale zdarzają się momenty, kiedy samowystarczalność subregionu siedleckiego się kończy i trzeba sprowadzać krew lub jej preparaty z RCKiK w Warszawie. Stale potrzebna jest krew rzadkich grup: 0- i B-. Podporą systemu są od dawna służby mundurowe, ale i to czasem nie wystarczy. Stacja nawiązała więc kontakty ze szkołami ponadpodstawowymi, zachęcając do wejścia w system honorowego krwiodawstwa pełnoletnią młodzież.

Foto: wizualizacja nowej stacji opublikowana w zeszłym roku przez RCKiK

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Jarosław Niedz. 04.06.2023 07:19:21

To dobrze że zbudowali nowy punkt pobrań ale nigdzie nie mogę znaleźć dokładnego adresu, tylko ul.Gospodarcza a jaki numer?