Region

Mobilne planetarium w Siedlcach

Siedlce Pon. 27.02.2023 14:19:19
27
lut 2023

W dniach 27-28 lutego, do Szkoły Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach przyjechał planetobus, który jeździ po Polsce jako mobilne planetarium Centrum Nauki Kopernik. Planetobus odwiedza mniejsze miejscowości, w których dzieci nie zawsze mają okazję poznawać naukę poprzez samodzielne eksperymentowanie.

Celem wizyt mobilnego planetarium jest zachęcenie uczniów do zainteresowania się nie tylko kosmosem i astronomią, ale przede wszystkim do rozwijania ich kreatywności poprzez różne formy edukacyjne. Mobilne Planetarium to tak naprawdę duży namiot w kształcie kopuły przeznaczony na około 30 osób. Na sklepieniu planetarium, uczniowie mogą oglądać na żywo pokazy astronomiczne prowadzone przez doświadczonych edukatorów. Dzieci i młodzież mają możliwość poznać cały obraz nocnego nieba, układy planet, gwiazdozbiorów i inne obiekty astronomiczne. Podczas trwającej 45 minut lekcji, młodzież wspólnie na wygodnych poduszkach może zobaczyć to, czego nie zawsze można sobie zobrazować poprzez wiedzę w podręczniku.

Planetobus jest częścią projektu dla dzieci i młodzieży „Nauka dla Ciebie", który Centrum Nauki Kopernik organizuje razem z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Mobilne planetarium ma popularyzować praktyczną naukę w mniejszych miejscowościach. Obecnie trwają 3 mobilne projekty Centrum Nauki Kopernik. Jednym z nich jest właśnie „Planetobus", kolejny „Naukobus" czyli Centrum Nauki Kopernik spakowane w pigułce oraz dopiero wchodzący projekt „ O matmo", mający na celu naukę matematyki w praktyce.

Na zakończenie wizyty w mobilnym planetarium uczniowie otrzymują „Poradnik młodego naukowca”, pełen ciekawostek, dużej dawki wiedzy o gwiazdach i planetach, a także pomysłach na eksperymenty, które można samodzielnie wykonać w domu.



KCH [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.