Region

„Miting z blondynką” z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją

Siedlce Pon. 20.02.2023 08:15:01
20
lut 2023

W sobotę, 18 lutego z okazji obchodzonego 23 lutego Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, w CKiS w Siedlcach odbył się „Miting z blondynką”. Celem tego wydarzenia jest poszerzenie wiedzy w zakresie depresji oraz uświadomienie społeczeństwu, że jest to choroba, którą trzeba leczyć.

Wydarzenie rozpoczęły prelekcje dotyczące problemu depresji. Jako pierwsze wystąpiły psycholog: Monika Mikołajczyk oraz Eliza Cyganowska. Eliza Cyganowska przybliżyła temat profilaktyki reaktywnej, czyli jak reagować w depresji i czym jest ta choroba. Jak podkreśliła, depresja jest chorobą śmiertelną i dlatego tak ważne jest, żeby skorzystać z pomocy lekarza specjalisty i psychoterapeuty. Psycholog zwróciła uwagę, że depresja może mieć różne twarze, a najlepszą metodą leczenia jest połączenie farmakoterapii z psychoterapią. Swój wykład podsumowała porównaniem, że człowiek chorujący na depresję jest jak „samochód z zepsutym akumulatorem".

Kolejna prelegentka, Monika Mikołajczyk opowiedziała o profilaktyce proaktywnej, czyli przeciwdziałaniu zaburzeniom depresyjnym. Psycholog podkreśliła rangę budowania kontaktu z samym sobą, dbania o swoje potrzeby: o prawidłowy odpoczynek, aktywność fizyczną czy podtrzymywanie relacji z bliskimi.

Ostatnim specjalistą, który przybliżył gościom temat depresji był psycholog Michał Bartoń. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na niepokojące objawy towarzyszące depresji m.in. dłuższy spadek nastroju, zmniejszona aktywność fizyczna, lęk. Poruszył także problem zaburzeń snu z którym zmaga się wielu z nas. Psycholog podjął także temat tego jak pomóc osobie w depresją. Bardzo często słowa- „będzie dobrze" czy „myśl pozytywnie" mogą się spotkać z tym, że osoba chora poczuje się niezrozumiana i zlekceważona. Dlatego tak ważne jest by budować świadomość społeczeństwa o depresji, tak by ludzie mogli zarówno reagować i pomóc osobom chorym w procesie zdrowienia.

Po części poświęconej profilaktyce depresji odbyły się koncerty. Jako pierwszy na scenie zaprezentował się zespół „The Elements”, inaczej „Żywioły”. Członkowie zespołu to uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Siedlcach, których połączyła pasja do śpiewu. Chętnie angażują się w różnego rodzaju pomoc charytatywną. Tego wieczoru zaśpiewali w szczytnym celu by pokazać, ze depresja nie wybiera, że to nie powód do wstydu i może dotknąć każdego z nas. Po młodych wokalistach na scenie zagrał zespół Blue Angel Band z wokalistką Marleną Marią Uziębło. Towarzyszyło im wsparcie akordeonisty i tancerzy ze szkoły tanecznej Mazovia. Na scenie, na tle pięknego walca usłyszeliśmy mocny głos Marleny Uziębło i m.in. wykonania utworów „ Pójdźmy wszyscy jak za dawnych lat" oraz Ryszarda Rynkowskiego i Andrzeja Zauchy, „Baby, ach te Baby".

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia. Depresja to choroba, która nie zna płci, wieku…Chorują kobiety, mężczyźni, osoby starsze, kobiety po porodzie, dzieci i młodzież. Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) są brutalne. Z raportu z 2022r. wynika, że na depresję choruje ponad 350 mln osób, w Polsce 4 mln…a są to tylko statystyki osób już zdiagnozowanych. Wszystkich chorujących jest znacznie więcej, dlatego podstawa to reagować jak najwcześniej.



KCH [ja]

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.