Region

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii 2023

Siedlce Wt. 27.06.2023 13:51:24
27
cze 2023

26 czerwca obchodzono Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Obchody tego wydarzenia mają na celu zwrócenie uwagi na problem nadużywania substancji narkotycznych, ale także różnego rodzaju leków. Drugą kluczową kwestią jest pokazanie osobom uzależnionym, że przy wsparciu bliskich i pomocy specjalistów możliwy jest powrót do życia i zdrowia bez potrzeby przyjmowania narkotyków.

Aktualne statystyki brutalnie pokazują, że z powodu zażycia substancji psychoaktywnych każdego roku w Polsce umiera ponad 200 osób. Ci, którzy przeżyją, zmagają się z katastrofalnymi skutkami. Narkotyki mogą doprowadzić do chorób psychicznych, somatycznych, wyniszczenia organizmu, a nawet prób samobójczych. Na tym jednak nie koniec. Działanie substancji narkotycznych wpływa na funkcjonowanie życia rodzinnego takiej osoby, jej najbliższego środowiska społecznego, często prowadząc do wykluczenia z niego.

Gościem Katolickiego Radia Podlasie z okazji Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii była Katarzyna Dobijańska pełnomocnik Prezydenta Miasta Siedlce ds. rozwiązywania problemów uzależnień, która rozmawiała z Katarzyną Chacińską na temat problemu narkomanii, a także o profilaktyce jej zapobiegania.

Specjalistka w rozmowie z naszą dziennikarką opowiedziała o tym czym jest zjawisko narkomanii oraz przedstawiła niebezpieczeństwa związane z zażywaniem środka. Narkotyki powodują stały przymus fizyczny i psychiczny zażywania. Jak podkreśliła Katarzyna Dobijańska, narkotyk sam w sobie nie jest przyczyną. Powodem sięgania po substancje narkotyczne jest potrzeba rozładowania emocji, problemów, chęć przełamania nieśmiałości i wiele innych. Często przyczyny uzależnień mają także swoje podłoże w problemach w dzieciństwie, zaniżonym poczuciu własnej wartości i braku uwagi ze strony rodziców. Dobijańska powiedziała, że najlepszą metodą przeciwdziałania narkomanii wśród dzieci jest zaangażowanie w wychowanie dziecka, uczenie go budowania relacji w grupie, a także nauka mówienia o emocjach.

W Polsce powstaje coraz więcej akcji i programów na rzecz przeciwdziałania narkomanii nadzorowanych i organizowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Profilaktyką uniwersalną narkomanii oraz działaniami na rzecz jej ograniczania zajmuje się Państwowa Inspekcja Sanitarna, która corocznie obejmuje organizuje różne formy edukacji prozdrowotnej dla całego społeczeństwa. Szczególne miejsce zajmuje tutaj edukacja na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków zwanych potocznie dopalaczami. Wysoka toksyczność oraz nieprzewidywalny skład tych substancji sprawiają, że są one najgroźniejszymi dostępnymi substancjami psychoaktywnymi na rynku, gdzie jednorazowe zażycie może się skończyć zatruciem, a nawet śmiercią.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii obchodzony w lato nie jest przypadkiem. To właśnie wakacje są sprzyjającym okresem, podczas którego wiele młodych ludzi sięga po raz pierwszy po substancje narkotyczne. Początkowe eksperymenty dla zabawy często mają poważne konsekwencje dla zdrowia i życia.
Katarzyna Dobijańska wspomniała także, że problem różnego rodzaju uzależnień jest w dzisiejszych czasach plagą. Oprócz narkotyków, częste są problemy uzależnienia od internetu, hazardu, telefonu i inne. Ludzie boją się etykietyzowania przez innych, boja się przyznać do problemu. Kluczową kwestią jest to, że człowiek uzależniony ma możliwość wyzdrowieć, ale wtedy, kiedy w terapię zaangażowana jest cała rodzina, to my musimy nauczyć się jak żyć z osobą współuzależnioną. W obecnych czasach społeczeństwo często aprobuje stany uzależnienia.

Katarzyna Dobijańska na koniec rozmowy dodała, że obecnie na terenie naszego regionu jest wypracowana tzw. siedlecka ścieżka pomocowa, dzieląca się na kilka możliwości. Pierwszą formą pomocy jest terapia ambulatoryjna, gdzie uzależniony chodzi co tydzień lub raz na dwa tygodnie na terapię. Drugą opcją jest terapia stacjonarna w szpitalu trwająca około 8 tygodni oraz terapia dzienna. Alternatywą są także liczne grupy samopomocowe. Każdy uzależniony musi spróbować różnych rozwiązań, bo tak naprawdę dla każdego sprawdzi się inna terapia. Z możliwości pomocy są opcje skorzystania z Ośrodka Interwencji Kryzysowej, zgłoszenie dzielnicowemu. Dobijańska podkreśliła, że ważne jest, by działać tu i teraz, bo czas odgrywa tu kluczową rolę. Często także w parze z uzależnieniem łączy się depresja. Sam problem leczenia uzależnień jest złożony, bo nałóg przykrywa depresję czy różnego rodzaju choroby chorobę jak np. choroba afektywna dwubiegunowa.

Specjalistka podsumowała, że należy pamiętać, że uzależnienie od substancji narkotycznych można skutecznie leczyć jak każdą inną chorobę. Leczenie jest ogólnodostępne i bezpłatne, ale niezbędna jest motywacja osoby chorej do wyjścia z nałogu, ale także wyrozumiałość i oparcie w bliskich osobach.

Rozmowa Katarzyny Chacińskiej z Katarzyną Dobijańską pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Siedlce ds. rozwiązywania problemów uzależnień wkrótce będzie dostępna do odsłuchania w naszym Archiwum Dźwięków Katolickiego Radia Podlasie.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ewcia Śr. 28.06.2023 15:12:11

Brawo Kasiu

Zosia Czw. 29.06.2023 08:03:31

Prosimy więcej takiej tematyki . Brawo