Region

Kształcenie kolejarzy – rzeczywiście „na bogato”

Siedlce Pon. 07.08.2023 07:21:38
07
sie 2023

Siedlce szykują się do budowy Branżowych Centrów Umiejętności. Ze stu dwudziestu takich centrów planowanych w całym kraju, w naszym mieście mają powstać dwa: kolejowe i elektryczne. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na to pierwsze.

Branżowe centra umiejętności mają uzupełnić system kształcenia zawodowego. Poprawią jakość przygotowania młodzieży z techników i dadzą możliwość podwyższenia lub zmiany kwalifikacji osobom dorosłym. Prowadzić je będą miejscowe szkoły zawodowe we współpracy z organizacjami pracodawców i firmami z danej branży. Siedlce dostały obietnicę finansowania na przełomie roku, a umowy partnerskie podpisały w czerwcu. Władze miasta wyrażały wtedy chęć rozpoczęcia budowy pod koniec tego roku i uruchomienia obu centrów na początku roku 2025. Przypomnieć należy, że znakomitą większość wydatków bierze tutaj na siebie budżet państwa. W przypadku BCU elektrycznego ma to być 13 z 15,6 mln zł, a kolejowego 13,5 z 16,1 mln. Dotacja ma pokryć koszt budowy, wyposażenia oraz trzech lat funkcjonowania placówek. Potem kursy zawodowe mają się odbywać na zasadach komercyjnych.

W ostatnim dniu lipca miasto wykonało ważny krok w kierunku realizacji tych zapowiedzi, ogłaszając przetarg na BCU kolejowe. W opublikowanej dokumentacji można wyczytać, że w sąsiedztwie ZSP nr 6 powstanie budynek dwukondygnacyjny (parter i piętro), który na nieco ponad 1500 metrach kwadratowych powierzchni użytkowej pomieści 11 pracowni, duże magazyny wyposażenia i pomieszczenia pomocnicze.

Interesująco wygląda lista tych pracowni, bo wynika z niej, że centrum będzie mogło przygotowywać fachowców z bardzo różnych kolejowych specjalności. Będą to: ślusarnia, pracownia elektromechaniczna i elektryczna, pracownia materiałoznawstwa i łączenia materiałów, pracownia diagnostyki i naprawy urządzeń pneumatycznych, diagnostyki i naprawy wentylacji i klimatyzacji, pomiarów i oceny technicznej, diagnostyki torów, diagnostyki i naprawy urządzeń elektrycznych, rysunku technicznego, kas i terminali mobilnych oraz symulator pojazdu trakcyjnego.

Prawdziwy zawrót głowy powoduje spis wyposażenia tych pracowni. Na długiej liście można znaleźć m.in. komputery, tablice interaktywne, plotery, projektory, drukarki 2D i 3D, przeróżne mierniki do prac mechanicznych i elektrycznych, do tego szlifierki, spawarki i nitownice, modele sprzęgów, makiety hamulców, wózki wagonowe i lokomotywowe, fragmenty przęseł torowych z podkładami, semafory i fragmenty sieci trakcyjnej. Wisienką na tym torcie ma być symulator kabiny maszynisty. Jednym słowem: niemal wszystko, co można sobie wymarzyć.

Wstępny kosztorys opiewa na nieco ponad 10 mln zł. Czy znajdą się firmy, które się w tej kwocie zmieszczą – przekonamy się w dniu otwarcia ofert, 25 sierpnia. Ogłoszenia przetargu na drugie centrum, które ma powstać przy siedleckim „Elektryku”, można się spodziewać w najbliższych dniach.

fot. pixabay.com
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.