Region

Konferencja „Polka XXI wieku”

Siedlce Niedz. 01.10.2023 11:25:53
01
paź 2023

W sobotę, 30 września w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbyła się konferencja „Polka XXI wieku”. Odbiorczyniami wydarzenia były wszystkie kobiety z regionu, zarówno panie aktywne zawodowo, spełniające się w roli mam oraz dbające o swoje zdrowie. Celem konferencji było podkreślenie rangi kształtowania aktywnych postaw wśród kobiet zarówno w obszarze życia zawodowego, społecznego i rodzinnego.

Podczas konferencji odbyły się trzy panele prelekcji połączone ze wspólną dyskusją w obszarach: pracy i przedsiębiorczości, zdrowia oraz równowagi pomiędzy pracą, a życiem osobistym tzw. „work-life balance”. Ważnym aspektem wydarzenia było m.in. poruszenie kwestii wyzwań przed którymi stoją kobiety XXI wieku w wyżej wymienionych obszarach, wspólna dyskusja dotycząca obecnej aktywności kobiet na rynku pracy. Spotkanie miało stanowić zarówno wymianę doświadczeń między uczestniczkami reprezentującymi różne środowiska społeczne.

Podczas wydarzenia swoje wystąpienia inspiracyjne wygłosiły m.in. : Maria Koc, Senator RP, mama trójki dzieci; Gertruda Uścińska - Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Gościem specjalnym była także Joanna Moro - aktorka, propagatorka zdrowego trybu życia. Aktorka na przykładzie własnych doświadczeń życiowych zwróciła uwagę na to, że ważne jest, by mimo porażek i upadków, nie poddawać się i krok po kroku realizować się w swoim życiu.

Jako pierwszy odbył się panel dotyczący tematu pracy i przedsiębiorczości wśród kobiet, którego moderatorem była Bernadeta Hamowska, specjalistka ds. public relations i dziennikarka. Na temat aktywności zawodowej kobiet swoje wystąpienia zaprezentowali: Karolina Dorywalska , Dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Joanna Chomicz-Lopaciuk – z działu marketingu w Radiu Eska oraz Kinga Kołodziejak-Gul - dekoratorka, organizatorka przyjęć i autorka e- booków, z wykształcenia germanistka , prywatnie mama dwójki dzieci.

Podczas panelu na temat zdrowia kobiet poprowadzonego przez dr Beatę Gałek, rzecznika prasowego Uniwersytetu Przyrodniczego-Humanistycznego, podkreślono kluczową kwestię dbania przez współczesną Polkę o zdrowie. Na temat obecnie dostępnych programów i badań profilaktycznych dyskutowali paneliści: Waldemar Kraska - Senator RP, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Joanna Kozłowiec ,Wicedyrektor Siedleckiego Centrum Onkologii dr n. med. Joanna Kozłowiec oraz dr inż. Katarzyna Kowalcze ,dietetyk kliniczny, psychodietetyk, edukator diabetologiczny, dydaktyk, wykładowca, adiunkt i nauczyciel akademicki. Podczas wspólnej debaty podkreślono także rolę zdrowej i zbilansowanej diety w życiu kobiet.

Jako ostatni odbył się panel dotyczący równowagi zawodowo- życiowej (work-life balance), którego moderatorem była Anna Mzyk - urzędnik, medioznawca, PR-owiec i konferansjer. Zagadnienia z nim związane poruszyli w swoich wystąpieniach: Dominika Chorosińska - Poseł na Sejm RP, Anna Charuta - doktor habilitowana nauk biologicznych, specjalistka w zakresie anatomii, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach ,Hanna Wocial - Wójt Gminy Jakubów oraz Emilia Polkowska-Krasnodębska - Współzałożycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Żeliszewie Podkościelnym.

Po wszystkich panelach odbył się koncert muzyki filmowej przy grze Małgorzaty Rąbalskiej na skrzypcach i Agnieszki Bemowskiej na harfie. Nie zabrakło także czasu na wspólne zdjęcia i wymianę zdań przy kawie.

W ramach wydarzenia „Polka XXI wieku”, wszystkie uczestniczki mogły wykonać bezpłatną cytologię, mammografię, a także zbadać zmiany niepokojące zmiany skórne. Projekt „Polka XXI w.” to cykliczne spotkania o kobietach i dla kobiet. Realizatorem konferencji w Siedlcach było m.in. Stowarzyszenie „Kobiety wspierają kobiety” w ramach ogólnopolskiego cyklu spotkań kobiet - „Polka XXI wieku”.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.