Region

Kolejna jednostka OSP w krajowym systemie

Siedlce Śr. 31.05.2023 18:55:04
31
maj 2023

Były – jak zawsze przy takiej okazji – awanse, medale, dyplomy i gratulacje. Ale było też coś, co realnie wzmocni nasze bezpieczeństwo. Podczas siedleckich obchodów Dnia Strażaka oficjalnie włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego kolejną jednostkę: Ochotniczą Straż Pożarną z Broszkowa.

Dzień Strażaka jest zwykle okazją do podsumowań – a z podsumowań dokonanych przez komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach wynika, że podległe mu jednostki mają coraz więcej pracy. Strażacy częściej zajmują się udzielaniem pierwszej pomocy, zanim na miejsce zdarzenia dotrze pogotowie. Wykonują dodatkowe, czasem nietypowe zadania – na przykład w zeszłym roku zajęli się dystrybucją jodku potasu oraz inwentaryzacją obiektów mogących robić za schrony i miejsca ukrycia. St. bryg. Andrzej Celiński poinformował, że w 2022 roku jednostki PSP i OSP w mieście i powiecie siedleckim interweniowały 2443 razy, co daje średnio jedną akcję co 3,5 godziny.

Jak co roku były awanse, medale, dyplomy i gratulacje dla strażaków, którzy wyróżnili się w służbie. Zresztą nie tylko w służbie: duże brawa zebrali członkowie drużyny, która reprezentowała Siedlce na niedawnych mistrzostwach województwa mazowieckiego w sporcie pożarniczym i wywalczyła tam I miejsce.

Dużym wydarzeniem Święta Strażaka było oficjalne włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego Ochotniczej Straży Pożarnej w Broszkowie, w gminie Kotuń. Jest to już 24. jednostka OSP z terenu powiatu siedleckiego, która spełniła wymagania odnośnie wyszkolenia, dowodzenia i wyposażenia. – W KSRG nie można sobie pozwolić na to, żeby przyjeżdżając na miejsce akcji nie wiedzieć co robić. Przeszliśmy więc wiele szkoleń i ćwiczeń, m.in. z zakresu ratownictwa technicznego i pierwszej pomocy. Na naszym terenie jest rezerwat, linia kolejowa, droga krajowa, a niedługo będzie również autostrada. Na autostradach zdarzają się karambole, dobrze więc, kiedy w pobliżu są jednostki, które mogą szybko zadziałać – powiedział Radiu Podlasie prezes OSP Broszków, Tomasz Świnarski.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.