Region

Kampania społeczna „Nie zgub mnie!”

Siedlce Pt. 18.06.2021 12:16:00
18
cze 2021

„Nie zgub mnie!” – pod takim hasłem rusza dziś, 18 czerwca w Siedlcach kampania społeczna, która ma zapobiegać zaginięciom osób starszych, dotkniętych chorobami otępiennymi.

W zeszłym roku w Siedlcach zgłoszono 70 zaginięć. Część dotyczyła dzieci, ale byli w tej grupie również seniorzy, którzy błąkali się po mieście nie pamiętając, gdzie mieszkają a czasem nawet – jak się nazywają. Ponieważ jako społeczeństwo coraz bardziej się starzejemy, a choroby otępienie nie są wcale rzadkością, takich sytuacji stopniowo przybywa. Uruchamiana właśnie kampania ma uwrażliwić na problem wszystkich młodych i zdrowych. Kampania potrwa rok i będzie miała kilka elementów.

Już teraz zaczyna się akcja informacyjna. Będzie prowadzona w mediach klasycznych i społecznościowych (w tym w docierającej do blisko połowy mieszkańców miasta gazetce Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej), poprzez plakaty, a także ulotki. Z ulotek tych można się dowiedzieć co robić w razie zaginięcia bliskiej osoby starszej. Przede wszystkim: nie czekać z powiadomieniem policji 24 godzin, a robić to od razu. Mieć w domu aktualne zdjęcie takiej osoby i pozwolić policji na jego publikację w ramach akcji poszukiwawczej. Jeśli senior ma problemy z pamięcią i orientacją – zawczasu umieścić w jego ubraniach wszywki z adresem i numerem telefonu rodziny. Warto też zainteresować się sytuacją mieszkających osobno starych rodziców, dziadków czy starszych wiekiem sąsiadów.

Drugą częścią kampanii będą szkolenia dla policji i straży miejskiej. Poprowadzone latem przez członków Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, mają przygotować funkcjonariuszy do postępowania z takimi osobami. Z kimś takim rozmawia się bowiem zupełnie inaczej, niż ze źle parkującym kierowcą, nietrzeźwym rowerzystą czy rozrabiającym nastolatkiem.

Trzecia część akcji szykowana jest na nowy rok szkolny. W szkołach podstawowych odbędą się zajęcia z dziećmi, które – odwołując się do ich spostrzegawczości, ciekawości i empatii – mają uwrażliwić je na nietypowe zachowania dziadków, świadczące o chorobie otępiennej.

Porozumienie w tej sprawie podpisali: prezydent, komendant policji, prezes Siedleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz prezes Siedleckiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Więcej na ten temat powiemy na antenie Radia Podlasie w poniedziałkowym (21 czerwca) magazynie „Dzień dobry Podlasie”.

AB/DW
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.