Region

IV spotkanie profilaktyczne „Na krok przed depresją”

Siedlce Śr. 26.04.2023 11:59:59
26
kwi 2023

We wtorek, 25 kwietnia na Wydziale Nauk Społecznych UPH, odbyło się V spotkanie w ramach projektu „Na krok przed depresją”.

Tym razem temat depresji został poruszony na forum społeczności akademickiej na Uniwersytecie Przyrodniczo- Humanistycznym w Siedlcach, na Wydziale Nauk Społecznych. Zespół Oświatowy w Krześlinie, który był organizatorem spotkania we współpracy z Instytutem Pedagogiki UPH w Siedlcach przygotował na ten dzień specjalnie przygotowany program, którego odbiorcami byli nie tylko studenci, ale także pracownicy uczelni.

Na wydarzeniu pojawili się także uczniowie z siedleckich szkół ponadpodstawowych: II Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach tzw.„Królówki oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 „Ekonomika”. Z zaproszonych gości w spotkaniu wzięli udział: wójt gminy Suchożebry-Krzysztof Bujalski, zastępca wójta gminy Suchożebry- Artur Wrzosek, dyrektor Kuratorium Oświaty siedleckiej Delegatury- Adam Skup, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Suchożebrach- Aneta Wyżywniak oraz pracownicy i wykładowcy uniwersytetu, psycholodzy, pedagodzy, nauczyciele.

Spotkanie rozpoczęła część oficjalna, podczas której nie zabrakło oprócz powitania przez dyrektor Zespołu Oświatowego w Krześlinie- Moniki Głuchowskiej zgromadzonych na uli uczestników. Swoje wystąpienia przedstawili: Krzysztof Bujalski i Adam Skup, którzy wspierają projekt od samego początku. Panowie jeszcze raz podkreślili znaczenie na szerszą skalę organizacji takich spotkań. Dyrektor Kuratorium Oświaty siedleckiej Delegatury dodał także, że jeśli te spotkania pomogą ocalić choć jedno życie, to już świadczy to o sukcesie projektu.

W imieniu Uniwersytetu Przyrodniczo- Humanistycznego za możliwość organizacji wydarzenia i całej współpracy z placówką w Krześlinie podziękowała Dr Agnieszka Roguska- zastępca dyrektora Instytutu Pedagogiki.

Drugą część spotkania rozpoczęła Monika Głuchowska, która za pomocą prezentacji multimedialnej przedstawiła w teorii, czym jest depresja i jakie ma objawy. Na slajdach można było zobaczyć zdjęcia sławnych osób jak: Justyna Kowalczyk, Kora Jackowska, Adele, Kazik Staszewski, Edyta Bartosiewicz. Te znane osoby ze świata sportu i muzyki łączy jedno - wszystkie były dotknięte depresją. Celem pokazu było pokazanie, że depresja może dotyczyć tak naprawdę nas wszystkich, bez względu na płeć czy status społeczny. Jak podkreśliła dyrektor, depresja to nie tylko obniżenie nastroju, ale utrata wszelkiej radości i odczuwania pozytywnych emocji, zmienny, pesymistyczny nastrój i wiele innych objawów. Poruszyła także trudne zagadnienie prób samobójczych w Polsce. Podkreśliła, że druga osoba często nie mówi wprost o tym, że chce odejść, ale zawsze daje sygnały w jakiś sposób, że coś się z nią dzieje, dlatego tak ważne jest by umieć je odczytać.

Podczas wydarzenia wystąpił sierż. szt. Krzysztof Szczygielski z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach, który jest zaangażowany w projekt od samego początku. W swoim przemówieniu na temat „Przemoc w szkole, a depresja dzieci i młodzieży”, ukazał uczestnikom przyczyny depresji związane z przemocą ze strony społeczności szkolnej i sposoby reagowania na to. Aby urozmaicić wystąpienia, wyemitowano film o depresji „Reaguj, zanim będzie za późno”, przygotowany przez uczniów Zespołu Oświatowego w Krześlinie, który obrazuje istotę depresji, a także spektakl o tej samej tematyce, którego aktorami byli wychowankowie placówki. Aby dotrzeć do wszystkich odbiorców, pojawiła się także recytacja napisanych wierszy oraz zaprezentowanie na przykładzie dwóch dziecięcych lalek i ich idealnych sylwetek, że często przyczyną depresji jest dążenie do czegoś nie realnego, czego niestety powodem jest nieprawidłowo budowany kanon piękna w sieci.

Po wspólnej dyskusji i pytaniach zakończono spotkanie. Zwieńczeniem cyklu projektu „Na krok przed depresją”, będzie czerwcowe spotkanie. Ma ono za zadanie podsumować projekt, ukazać jego rezultaty i wyciągnąć wnioski na kolejne edycje. Mimo zbliżającego się zakończenia roku szkolnego Zespół Oświatowy w Krześlinie zamierza kontynuować projekt „Na krok przed depresją" od nowego roku szkolnego na terenie miasta Siedlce i powiatu siedleckiego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.