Region

Hospicjum i ZOL do remontu

Siedlce Sob. 18.05.2024 09:34:57
18
maj 2024

Siedlecki SP ZOZ przygotowuje się do remontu i modernizacji hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego przy ulicy Bema. Pieniądze będzie miał z programu Interreg NEXT Polska-Ukraina. W piątek, 17 maja podpisał w tej sprawie umowę partnerską.

Budynek przy ulicy Bema 22 jest użytkowany od połowy XX wieku, a ostatni duży remont przechodził w roku 2000. Największą nowością w ramach przygotowanego remontu będzie w nim centralna sieć tlenowa, która pozwoli zrezygnować z używanych obecnie w tlenoterapii koncentratorów. Pojawi się też klimatyzacja oraz nowa instalacja elektryczna i wodno-kanalizacyjna. W planie jest przebudowa sal chorych tak, aby spełniały współczesne standardy. Do wymiany idą ponadto dwie mocno zużyte windy, łóżka i sprzęt medyczny. Ponieważ placówka musi cały czas działać, remont będzie prowadzony etapami. – Przetargi ogłaszamy już niedługo, a roboty będziemy prowadzić po kolei na trzech piętrach – zapowiada dyrektor SP ZOZ, Małgorzata Medak. Na liście zakupów jest też samochód, którym kadra ośrodka będzie odwiedzać chorych przebywających w opiece domowej, a w razie pogorszenia ich stanu będzie mogła przewieźć ich do szpitala.



W budynku przy ul. Bema znajdują się w tej chwili 62 łóżka opieki długoterminowej, 20 łóżek opieki długoterminowej psychiatrycznej i 40 łóżek opieki hospicyjnej. Ich liczba się po modernizacji budynku nie zwiększy, choć w przyszłości przydałoby się ich znacznie więcej: – Po pierwsze dlatego, że społeczeństwo się starzeje. Po drugie, liczba zachorowań na nowotwory w Polsce w ostatnich dwudziestu latach praktycznie się podwoiła: z 80 do ponad 160 tysięcy. Pacjenci po zakończeniu leczenia przyczynowego muszą się gdzieś podziać. Część może przebywać w opiece domowej, niektórzy wymagają opieki szpitalnej, ale ogromna większość potrzebuje hospicjum, gdzie trzeba ustawić leczenie przeciwbólowe, nawodnienie, żywienie i zastosować inne procedury, niemożliwe w warunkach domowych – mówi obowiązki kierownika hospicjum dr Tadeusz Tobiasz.



Ponieważ chorych przybywa, w dalszej przyszłości Zakład chce dobudować do hospicjum nowe skrzydło. Na razie w ramach międzynarodowego projektu będzie unowocześniać to, co jest. Dofinansowanie dla obu partnerów (polskiego i ukraińskiego) to 2,06 mln euro. Wkład własny SP ZOZ-u bierze na siebie Miasto Siedlce. W Wieloletniej Prognozie Finansowej zapisano na ten cel 4,035 mln złotych, rozłożone na lata 2024-26.

Ciekawie wygląda również projekt ukraińskiego partnera. Jest nim Przedsiębiorstwo Komunalne Centrum Medyczne Rehabilitacji Kombatantów Łuckiej Miejskiej Wspólnoty Terytorialnej, które zamierza wyposażyć się w interaktywne laboratorium analizy chodu. Ułatwi ono „stawianie na nogi” weteranów wojennych po ciężkich urazach lub utracie kończyn, ale też pacjentów z problemami neurologicznymi, zaburzeniami równowagi itp. – Ten ośrodek działa od 2014 roku, rehabilituje się w nim wielu żołnierzy. To laboratorium będzie sercem całego procesu rehabilitacji. Chcemy zakupić ten sprzęt jak najszybciej, jeszcze w tym roku – powiedziała Radiu Podlasie Olga Szworak, dyrektor Wołyńskiego Regionalnego Funduszu Wspierania Przedsiębiorczości.

To nie pierwsze pieniądze z Interregu w Siedlcach i okolicy. Wcześniej realizowano tu już projekty dla służb ratowniczych. Skorzystali z nich m.in. strażacy z Siedlec i Korczewa.








Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.