Region

Gmina Siedlce: placówki oświatowe w ciągłej rozbudowie

Siedlce Pon. 12.02.2024 15:44:03
12
lut 2024

Ostatnim dużym przedsięwzięciem na terenie gminy Siedlce, wśród inwestycji dotyczących oświaty, była budowa hali sportowej przy Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Strzale, oddana do użytku we wrześniu 2023 roku. Jednak odpowiadając na potrzeby mieszkańców i stale rosnącą liczbę uczniów w gminnych placówkach, inwestycje w oświacie nie zwalniają tempa.

Jeszcze w poprzednim roku rozpoczęto remont piętra w placówce w Białkach, które zostało zaadaptowane na sale lekcyjne, a także rozpoczęty zostanie remont zewnętrzny placówki w Pruszynie, która należy obecnie do zabytków. Poza trwającymi remontami, wójt gminy Siedlce i radni poszli o krok, a nawet dwa kroki dalej.

- Nasza gmina stale się rozwija, a jak pokazują statystyki i pojawiające się w poszczególnych miejscowościach nowe zabudowania, rośnie również liczba mieszkańców. Dlatego przede wszystkim musimy stawiać na oświatę i możliwości opiekuńcze, które dają naszym młodym mieszkańcom gminne placówki. We wszystkich naszych szkołach rekrutacje wynoszą 100%, a w wielu nawet ponad 100%, dlatego zaplanowaliśmy kolejne rozbudowy, aby nikogo nie zostawić bez zapewnionego miejsca w szkole, przedszkolu, a także, co równie ważne, nawet w żłobku - mówi wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski.

Jeszcze niedawno szkoła do likwidacji, teraz rozbudowa


Jedną z mniejszych gminnych placówek oświatowych jest obecnie szkoła w Golicach. Jeszcze do niedawna, była to szkoła skazana na zamknięcie, ze względu na zbyt małą liczbę uczniów do niej uczęszczających, całe szczęście to się zmieniło za sprawą prac remontowych przeprowadzonych w latach 2017-2018. Od tamtej pory uczniów w szkole w Golicach zaczęło przybywać.

- Bardzo łatwo jest zamknąć placówkę i otworzyć nowy podmiot w innym miejscu, jednak podstawą, było znalezienie źródła problemu. Okazało się, że przeprowadzony remont szkoły, wygospodarowanie miejsca na kuchnię i zapewnienie smacznych posiłków i dobrej bazy lokalowej zachęcił do wybrania przez wielu rodziców tej szkoły dla swoich dzieci. Efektem tego było coraz większe zainteresowanie placówką, rosnąca liczba uczniów i co za tym idzie kolejna rozbudowa - dodaje wójt Brodowski.
Placówka oświatowa w Golicach w tym roku zostanie rozbudowana o dodatkowe miejsce dla przedszkolaków. Na terenie przy szkole zostaną dostawione sale, pojawi się również nowy parking, a szkoła otrzyma większą, nowoczesną, bardziej przestrzenną kuchnię - jak zapowiada pani dyrektor szkoły w Golicach - potrzeba jest!

- Zainteresowanie naszą placówką stopniowo, ale stale, z roku na rok rośnie. Obecnie mamy 4 grupy przedszkolne, ale zainteresowanych jest o wiele więcej. Nasze sale, w których przebywają dzieci przedszkolne są za małe, dlatego wiedzieliśmy z panem wójtem i radą, że rozbudowa przedszkola jest niezbędna i bardzo potrzebna. Tym bardziej cieszę się, że udało się ten pomysł wdrożyć w życie już w tym roku - mówi Małgorzata Łukaszewska, dyrektor szkoły w Golicach.

Do szkoły w Golicach uczęszczają dzieci z terenu Golic, Żaboklik, Topórka, Jagodni, pobliskich miejscowości, a także Błogoszczy - miejscowości, która w ostatnim czasie rozbudowywała się w najszybszym tempie, zwiększając liczbę mieszkańców o 100%. Stąd większe zainteresowanie rekrutacją, która z roku na rok ma wyższe wyniki.
- Mieszkańców przybywa, stale osiedlają się na naszym terenie młode małżeństwa, rodzą się dzieci. Dlatego dobrze, że pojawią się dla naszych mieszkańców nowe miejsca w przedszkolu, a później może i w szkole. Jednak jeśli chodzi o Golice, to jesteśmy również w trakcie innych ważnych inwestycji na terenie miejscowości. Kanalizacja i wodociągi, dalszy rozwój szkoły, który starczy na kilka lat i remont boiska zewnętrznego, który na wiosnę na pewno będzie cieszył się powodzeniem wśród uczniów - podsumował radny Leszek Woźnica.

Nie tylko przedszkole, ale i żłobek

Gmina Siedlce już kolejny rok podsumowuje z dodatnim wskaźnikiem przyrostu maturalnego. W roku 2023 na terenie gminy zameldowano 171 nowo narodzonych dzieci. Wynik ten cieszy szczególnie radnego z miejscowości Żelków-Kolonia, który w 2023 roku po raz kolejny został tatą.

- Rozbudowa przedszkola, a przede wszystkim budowa żłobka przy szkole w Żelkowie, to inwestycja bardzo ważna. Patrzę na to nie tylko z perspektywy radnego, który dba o rozwój swojej miejscowości, ale także mieszkańca i rodzica. Ta inwestycja odpowiada na potrzeby, z którymi wychodzimy odpowiadając na wyzwania rodziców pracujących, którzy chcą, aby ich dzieci były dobrze zaopiekowane - mówi Albert Gochnio.

Rozbudowa szkoły w Żelkowie-Kolonii obejmie nie tylko powiększenie dotychczasowych możliwości lokalowych obecnego przedszkola i zapewni dodatkowe miejsca dla kolejnych 50 przedszkolaków, ale przede wszystkim obejmuje w swoim zakresie budowę żłobka, czyli zapewnienie nowych miejsc dla najmłodszych mieszkańców gminy.
- Wielu naszych mieszkańców, którzy po pojawieniu się nowego członka rodziny, aby móc wrócić do pracy, dowozi swoje pociechy do miasta lub na drugi koniec gminy. Żłobek po tej stronie gminy, jest nie tylko inwestycją strategiczną, ale jak pokazują statystyki potrzebną. To właśnie w Żelkowie-Kolonii w roku 2023 urodziło się najwięcej, bo 19 dzieciaczków, czyli od nowego roku grupa w żłobku już na pewno powstanie - mówi wójt Brodowski.

Inicjatywa budowy kolejnego żłobka na terenie gminy spotkała się nie tylko z aprobatą radnych, zadowoleniem dyrekcji szkoły, ale ucieszyła szczególnie rodziców, którzy we wrześniu będą mogli oddać swoje pociechy pod dobrą opiekę zapewnioną przez żłobek.

- Potrzeba rozbudowy przedszkola była zauważalna, zwłaszcza przy rekrutacjach, które zawsze mamy 100%. Powiększenie przedszkola i budowa żłobka to wyjście na przeciw oczekiwaniom rodziców, którzy pragną oddać swoje dzieci pod opiekę w przystosowanej i nowoczesnej bazie szkolnej. Inwestycja pozwoli nie tylko zapewnić miejsca dla naszych mieszkańców, ale da również możliwość przyjęcia dzieci spoza terenu gminy, które mieszkają w bliskim rejonie naszej szkoły - mówi dyrektor Małgorzata Stańczuk.

Obecnie do przedszkola przy Zespole Oświatowym w Żelkowie-Kolonii uczęszcza 75 przedszkolaków, po rozbudowie placówka zapewni miejsca dla 125 przedszkolaków i 30 żłobkowiczów. Prace nad rozbudową przedszkola i budową żłobka rozpoczną się w marcu, a ich zakończenie zaplanowane jest przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego w 2024 r.

Podczas jednej z ostatnich zabaw choinkowych, wójt poinformował o kolejnym planie inwestycyjnym, który w największej gminnej placówce jest niezbędny. Rozbudowa szkoły nie jest możliwa ze względu na brak terenu wokół, ale możliwe będzie dostawienie piętra. Ten pomysł, a tym samym zapowiedź, kolejnej dużej inwestycji oświatowej spotkała się z ogromnym entuzjazmem wśród nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim młodzieży.Info. pras. Gmina Siedlce
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.