Łuków

Gmina Łuków: przetarg na budowę oczyszczalni ogłoszony

Region Śr. 15.03.2023 11:15:35
15
mar 2023

W Urzędzie Gminy Łuków ogłoszono przetarg na budowę oczyszczalni ścieków w Sięciaszce II. Planowano, że będzie to oczyszczalnia o przepustowości 600 metrów sześciennych ścieków na dobę. Ale plany te „okrojono” o połowę.

Budowa oczyszczalni ścieków w Sięciaszce II to inwestycja, na którą władze gminy Łuków pozyskały dofinansowanie w wysokości 9,5 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład. Kiedy składano wniosek i przygotowywano kosztorys opierano się na doświadczeniu płynącym z budowy oczyszczalni w Gołaszynie. Tam wybudowano oczyszczalnię o przepustowości 600 metrów sześciennych ścieków na dobę i zapłacono za to 9 mln 300 tys. zł.

Od momentu przygotowania kosztorysu, złożenia wniosku i przyznania dofinansowania upłynęło jednak trochę czasu. I rynek radykalnie zweryfikował ten kosztorys. Dziś, jak mówi nam wójt Mariusz Osiak, za taką oczyszczalnię jak ta w Gołaszynie trzeba by było zapłacić nawet 18 mln zł. I dlatego też zweryfikowano plany co do budowy oczyszczalni w Sięciaszce II. W ogłoszonym właśnie przetargu poszukiwany jest wykonawca, który wybuduje oczyszczalnię o przepustowości 300 metrów sześciennych ścieków na dobę.

Zgodnie z umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który rozdysponowuje pieniądze z Rządowego Funduszu Polski Ład, przetarg należało ogłosić w terminie do 15 marca. I ten przetarg w Urzędzie Gminy Łuków ogłoszono. Ale jednocześnie wysłano do Prezesa Rady Ministrów wniosek o wyrażenie zgody na zmianę zakresu inwestycji. Wójt liczy na to, że ta zgoda będzie. Jeżeli nie, wówczas trzeba będzie zrezygnować z budowy oczyszczalni w Sięciaszce II. Ale nie oznacza to utraty dofinansowania z Polskiego Ładu. Władze gminy będą mogły złożyć kolejny wniosek do Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten nowy wniosek będzie mógł na przykład dotyczyć budowy mniejszej oczyszczalni, albo też innej inwestycji.

O losach budowy oczyszczalni ścieków w Sięciaszce II będziemy Państwa informować.

zdjęcia: archiwum podlasie24/UG Łuków
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Ingemar Pt. 17.03.2023 13:24:10

Bardzo dobry program Zjednoczonej Prawicy. Brawo rząd brawo Wójt i Rada Gminy

Najnowsze informacje

Facebook