Elektrycy na najwyższym poziomie
Siedlce
Czw. 01.06.2023 21:57:45
01
cze 2023
cze 2023
17 nowoczesnych pracowni i laboratoriów. Koszt – prawie 16 mln zł. Blisko 800 osób do przeszkolenia w ramach projektu, a potem – nieograniczona ilość, zależna od potrzeb. To wszystko ruszy już za półtora roku. W czwartek, 1 czerwca w Siedlcach podpisano umowę na Branżowe Centrum Umiejętności dla elektryków.
Branżowe centra umiejętności to uzupełnienie systemu szkolnictwa zawodowego. Mają kształcić i dokształcać fachowców w poszukiwanych branżach. Posłużą do doskonalenia umiejętności uczniom szkół zawodowych i techników, studentom uczelni technicznych oraz chcącym podnieść swoje kwalifikacje i zyskać nowe uprawnienia specjalistom. Skorzystają z nich również doganiający nowinki techniczne nauczyciele przedmiotów zawodowych, a także ludzie, którzy chcą się po prostu nauczyć nowego zawodu. Takich centrów ma powstać w Polsce aż 120, z czego 3 w branży elektrycznej. Jedno z tych trzech znajdzie się w Siedlcach.Jak to ma wyglądać? Będzie to nowy budynek, wzniesiony na terenie Centrum Kształcenia Zawodowego, w bezpośrednim sąsiedztwie ZSP nr 1. Budynek ten pomieści 17 nowocześnie wyposażonych pracowni i laboratoriów. Koszt budowy i wyposażenia szacowany jest aktualnie na 15,585 mln zł, z czego 13 mln wykłada budżet państwa (pierwotnie miały być środki z Krajowego Programu Odbudowy, ale ponieważ ten wciąż nie jest dostępny, rząd postanowił rozpocząć program ze środków własnych, nie tracąc nadziei na przyszłą refundację). Budowa ma się rozpocząć jesienią, a rozpoczęcie pierwszych kursów planowane jest na styczeń 2025 roku. W ramach projektu ma być przeszkolonych blisko 800 osób, w tym 530 podnoszących kwalifikacje bądź przekwalifikowujących się dorosłych, 180 uczniów i studentów oraz około 100 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Potem Centrum ma świadczyć usługi komercyjnie, zgodnie z zapotrzebowaniem rynku.
Partnerami Centrum Kształcenia Zawodowego będą w tym projekcie: Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Politechnika Bydgoska oraz siedlecka firma Asaj.
– Nasze Stowarzyszenie istnieje 103 lata. Prowadzimy działalność naukowo-techniczną, ale też rozmaite kursy i szkolenia, przygotowując specjalistów. Mamy 50 oddziałów, w których podnosimy kwalifikacje elektryków. Jestem przekonany, że wywiążemy się z naszej części podpisanej dziś umowy. Wspólnie z pozostałymi partnerami przygotujemy odpowiednie programy i będziemy je tutaj realizować – powiedział prezes SEP, Sławomir Cieślik.
– W Branżowym Centrum Umiejętności spotka się świat szkoły, świat nauki i świat biznesu. Będziemy tu nie tylko uczyć, ale i promować podnoszenie kwalifikacji, udział w branżowych konkursach, nadążanie za postępem technicznym. Stowarzyszenie Elektryków Polskich odegra tu rolę wiodącą, bo to ono nadaje uprawnienia. Politechnika Bydgoska będzie pilotować sprawy naukowe, a firma Asaj pokaże nam zapotrzebowanie rynku – dodaje dyrektor CKZ, Małgorzata Szymaniuk-Kruk.
– To wspólna praca i obustronna korzyść. Weźmiemy udział w procesie przygotowywania programów, będziemy też pokazywać młodzieży działanie naszego przedsiębiorstwa – mówi Marlena Kuran, wiceprezes spółki Asaj.
Z podpisanego porozumienia zadowolony jest prezydent Andrzej Sitnik, dla którego jest to kolejny etap unowocześniania szkolnictwa zawodowego w mieście i szansa na pozyskanie dla lokalnych przedsiębiorców wielu poszukiwanych fachowców. Dyrektor ZSP nr 1 Jerzy Kopański cieszy się, że jego uczniowie i nauczyciele będą mieli pod bokiem nowoczesną bazę i aktualną wiedzę. – Trudno jest stworzyć nowoczesne pracownie przy tak szybkim rozwoju techniki. To kosztuje mnóstwo pieniędzy i nie byłoby na to stać ani szkoły, ani nawet miasta. Współpracujemy oczywiście z pracodawcami, ale nie da się całego kształcenia zawodowego przenieść do firm – komentuje dyrektor „Elektryka”.
Długość kursów będzie zależała od nadawanych przez nie kwalifikacji. Uczestnicy i wykładowcy będą przyjeżdżali do Siedlec na kilka dni albo na kilka tygodni. Skorzysta na tym lokalny rynek usług, bo ludzie ci będą musieli w tym czasie gdzieś mieszkać, żywić się i odpoczywać. A jakie to będą kursy? Bardzo różne, bo potrzebni są zarówno tacy fachowcy, którzy naprawią zepsuty odkurzacz i pralkę, jak i tacy, którzy zaprojektują i wykonają instalację elektryczną w dużym budynku.
W najbliższych tygodniach można się spodziewać podpisania umów na drugie siedleckie BCU, które będzie się specjalizować w branży kolejowej i powstanie na terenie ZSP nr 6.
0 komentarze