Region

Ekologiczny Piknik Rodzinny przy SP nr 7 w Siedlcach

Siedlce Sob. 03.06.2023 16:04:16
03
cze 2023

W sobotę, 3 czerwca na terenach zielonych przy Szkole Podstawowej nr 7 im. Czesława Kamińskiego w Siedlcach odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Celem organizacji wydarzenia było propagowanie postaw proekologicznych dzieci i młodzieży połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska, pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej wśród uczniów szkół podstawowych w Siedlcach i ich rodzin.

Piknik rozpoczęło przemówienie Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Marzeny Koncerewicz, która podziękowała Andrzejowi Sitnikowi, Prezydentowi Miasta Siedlce za objęcie wydarzenia patronatem i przybyłym uczestnikom za obecność. Dyrektor zwróciła uwagę jak ważne jest kształtowanie właściwych postaw ekologicznych już od najmłodszych lat. Jak podkreśliła Marzena Koncerewicz, ekologia to nie moda, ale świadomy wybór troski o naszą planetę, środowisko, zdrowie nasze i bliskich.

Podczas przemówień wystąpili: Prezydent Miasta Siedlce, Andrzej Sitnik, który podkreślił swoje przywiązanie do szkoły z racji, że był tutaj w przeszłości nauczycielem. Prezydent zaznaczył, że Siedlce mogą być dumne, bo jesteśmy miastem, które jest polską stolicą recyclingu. Swoje wystąpienia mieli także: radny Robert Chojecki oraz Paweł Trojanowski, przewodniczący Rady Rodziców.

Po przywitaniu wszystkich uczestników uroczyście otwarto wydarzenie występem młodzieżowej Orkiestry Dętej z Miastkowa Kościelnego pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Miętusa. Przy dźwiękach muzyki rozpoczęły się pierwsze konkursy. Odbyły się także: występ grupy teatralnej z siedleckiej „siódemki" pt. ,,Jak rozweselić Ziemię?” oraz z Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach pt. ,,Sąd nad Ziemią”, pokaz mody ekologicznej, festiwal piosenki o zdrowiu oraz występ iluzjonisty, Macieja Pędy.

Zorganizowane podczas pikniku konkursy, były nie tylko formą zabawy, ale także nauki i sprawdzenia wiedzy uczestników, o tym co naprawdę wiedzą o ekologii. Odbyły się m.in. konkursy na zdrową potrawę pt. ,,Każdy kęs ma swój sens”. Potrawy na konkurs przygotowali rodzice uczniów szkoły razem z dziećmi. Wydarzenie to miało zwrócić uwagę na promowanie zdrowego i świadomego odżywiania u dzieci i dorosłych. W międzyczasie odbył się ekologiczny turniej szkół, prezentacje: Zakładu Utylizacji Odpadów oraz Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego dotycząca oferty edukacyjnej dla szkół.

Na uczestników czekały specjalnie przygotowane stoiska, gdzie można było nauczyć się zrobić własną torbę ekologiczną lub biżuterię, a nawet donice i zasadzić w niej rośliny. Dodatkową atrakcją była stojąca śmieciarka z Zakładu Utylizacji Odpadów w Siedlcach, którą można było obejrzeć nie tylko z bliska, ale nawet wejść do niej.

Sobotniego popołudnia przed szkołą stanęły także liczne namioty wystawowe, w których można było odbyć konsultacje z instytucjami i organizacjami jak; Zakład Utylizacji Odpadów, Nadleśnictwo Siedlce, namiot Grupy Ekologicznej informującej o akcji „Zaobrączkuj bociana". W jednym z namiotów odbyła się także prezentacja literatury ekologicznej dostępnej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach. Przez cały czas trwania pikniku można było pograć w gry planszowe m.in. EKO scrabble, pomalować sobie buzię, spróbować swoich sił w puszczaniu baniek mydlanych, a nawet obejrzeć żywe motyle. Wszyscy zebrani mieli możliwość samodzielnego wytłoczenia sobie breloka okolicznościowego z korków po napojach z logo miasta i datą pikniku. Zwieńczeniem wydarzenia było podsumowanie wszystkich konkursów i wręczenie nagród.

Rodzinny Piknik Ekologiczny przy Szkole Podstawowej nr 7 w Siedlcach został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Patronem medialnym wydarzenia było Katolickie Radio Podlasie.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.