Region

Dożynki Gminy Wiśniew

Siedlce Niedz. 03.09.2023 18:39:35
03
wrz 2023

Monika Jastrzębska z miejscowości Śmiary i Marek Jastrzębski z miejscowości Daćbogi pełnili honory starostów podczas tegorocznych Dożynek Gminy Wiśniew. Rolnicy podziękowali za plony 3 września, w miejscowości Śmiary.

Zgodnie ze zwyczajem świętowanie poprzedziła Msza Święta dziękczynna w parafii św. Rodziny w Śmiarach. Po Eucharystii dożynkowy korowód przeszedł na plac przy świetlicy wiejskiej. Na początku nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych, następnie na scenie wójt Krzysztof Kryszczuk odebrał od starostów bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż, którym starostowie dzielili się z uczestnikami dożynek.

Gospodarz Gminy wyraził słowa wdzięczności wszystkim, którzy nie tylko od święta, ale przez cały rok wspierają Gminę Wiśniew - władzom państwowym, władzom województwa mazowieckiego oraz władzom powiatu siedleckiego.Dożynki to także okazja, by docenić najlepszych gospodarzy. Zasłużeni rolnicy odebrali medale przyznane przez ministra rolnictwa. W tym roku otrzymali je: Karol Jastrzębski z miejscowości Śmiary, który prowadzi gospodarstwo rolne o wielkości 40 ha, specjalizując się w produkcji mleka. Uprawia również zboże jare, ozime i kukurydzę. Piotr Cabaj z Nowych Oknin, prowadzi 15 ha gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji wołowiny, które przejął od swoich rodziców. Medal otrzymał także Wiesław Tyszkiewicz z miejscowości Łupiny. Pan Wiesław prowadzi gospodarstwo od 1980 roku, które przejął od rodziców. Obecnie powierzchnia jego gospodarstwa wynosi 10 ha. Jest ukierunkowane na uprawę zbóż i hodowlę bydła opasowego.

Symbolem Dożynek są pięknie wykonane wieńce dożynkowe, które symbolizują wdzięczność za zbiory. Uczestnicy dożynek podziwiali te rękodzielnicze cuda, które podkreślają mozolną pracę i codzienną troskę mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do tradycji.

Nieodzownym elementem święta plonów był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. W tegorocznym konkursie swoje propozycje zgłosiło 11 grup. Po obejrzeniu prac wykonanych przez mieszkańców Gminy Wiśniew komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu następujących nagród:

I miejsce trafiło do KGW Wiśniew, II miejsce zdobył wieniec KGW Borki -Kosiorki – Mościbrody a trzecie III miejsce trafiło do Sołectwa Śmiary.
Wyróżnienie przyznano KGW w Łupinach, KGW w Daćbogach i Plutach, KGW w Wólce Wiśniewskiej, KGW w Radomyśli.

Natomiast specjalne wyróżnienie przyznano także KGW w Helenowie.Warto dodać, że KGW Dwórki Heleny z Helenowa wzięły udział w Mazowieckim Konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Za swoją pracę zdobyli I miejsce.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
śmiesznie czy strasznie? Wt. 05.09.2023 04:38:34

"nie po to Jezus Chrystus umarł na krzyżu, by PiS wygrało kolejne wybory" - napisała w mediach społecznościowych Anna Maria Siarkowska z Konfederacji.