Region

Do Siedlec podganiają, od Siedlec – zaraz zaczną

Siedlce Pon. 15.05.2023 13:01:47
15
maj 2023

Budowa autostrady A2 zalicza kolejny ważny etap. 15 maja w Siedlcach wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podpisał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. ZRID) dla odcinka na wschód od Siedlec.

– Odcinek Siedlce Południe-Malinowiec liczy prawie 19 kilometrów długości, a jego wartość to 700 mln zł. Zadanie obejmuje nie tylko dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, ale i drogi rozprowadzające, które umożliwią korzystanie z dwóch węzłów: Siedlce Południe i Siedlce Wschód. Wykonawca już czeka na fizyczne rozpoczęcie prac i spodziewamy się, że rozpocznie je już w tym miesiącu – mówi dyrektor warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Jarosław Wąsowski.

– Jeśli chodzi o autostradę A2 na terenie Mazowsza, to pozostają nam do przeprocedowania jeszcze dwie takie decyzje. Spodziewam się je podpisać w połowie roku. Reszta jest w rękach wojewody lubelskiego – dodaje wojewoda Bocheński.

Obecni na podpisaniu ZRID-u politycy zgodnie podkreślali ogromne znaczenie autostrady dla rozwoju Siedlec i całego regionu. Wiceminister zdrowia i senator Waldemar Kraska porównał drogi szybkiego ruchu do układu krążenia w ludzkim organizmie. Poseł Maciej Górski stwierdził, że skrzyżowanie A2 i S19 koło Międzyrzeca Podlaskiego będzie jednym z najważniejszych skrzyżowań w tej części Europy. Radny mazowieckiego sejmiku i były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przypomniał, że poprzedni rząd zapowiadał budowę autostrady do wschodniej granicy dopiero ok. 2033 roku, a obecny przyspieszył te plany o dziesięć lat.

Co będzie ze wspomnianym połączeniem autostrady z drogami lokalnymi? Czy na autostradzie skorzystają przecinane przez nią gminy? W swoim czasie informowaliśmy, jak lokalne samorządy (gmina Zbuczyn i Wiśniew) spierały się z GDDKiA o szerokość i nośność dróg serwisowych. Dyrekcja przyznaje, że w tej sprawie nie udało się jeszcze osiągnąć porozumienia i że będzie to ostatecznie dogrywane już w trakcie budowy samej autostrady. Wójt Zbuczyna, Hubert Pasiak powiedział Radiu Podlasie, że nie zamierza odpuszczać. – Mamy zapewnienie, że na części przechodzącego przez gminę odcinka te drogi będą miały 5 metrów szerokości i będą wykonane z asfaltu. Nie będą to, jak początkowo proponowano, drogi szutrowe, bo gmina zadeklarowała, że przejmie je po wybudowaniu na swoje utrzymanie. Zależy nam, by te drogi były jak najszersze i jak najtrwalsze. Duże maszyny rolników i ciężarówki przedsiębiorców muszą mieć po czym jeździć i jak się minąć. Proponowane 3,5-metrowe drogi szutrowe z zatoczkami-mijankami, to zdecydowanie za mało – mówi z naciskiem Hubert Pasiak. Dodaje jednak, że choć sama budowa będzie uciążliwa (szczególnie dla północnej części gminy, której mieszkańcy mogą być zmuszeni do dalekich objazdów), to w dłuższej perspektywie autostrada się gminie przysłuży. – Węzeł Borki i Siedlce Wschód czy leżący już na terenie sąsiedniej gminy Międzyrzec Podlaski węzeł Łukowisko będą dla nas bardzo ważne. Już obserwujemy, że ceny położonych w pobliżu działek wzrastają. Pojawiają się też inwestorzy, którzy pytają o możliwość realizacji na terenie gminy dużych inwestycji. Dzięki autostradzie będziemy więc terenem bardziej atrakcyjnym gospodarczo i turystycznie.

A co się dzieje na budowanym 38-kilometrowym odcinku z Kałuszyna do Siedlec? Podzielony jest on na trzy etapy, z których dwa mają być oddane jeszcze przed końcem tego roku, a jeden w roku przyszłym. Prace toczą się w szybkim tempie, ale wielu kierowców, patrząc na ich stan zaawansowania, mocno w ten termin wątpi. W dodatku kilka tygodni temu pojawiła się informacja o sporach między inwestorem a wykonawcami, co również źle wróży pierwotnemu harmonogramowi. Pytany o to dyrektor Wąsowski, odpowiada dyplomatycznie: – Mobilizujemy wykonawców, żeby tych prac było zrealizowanych jak najwięcej. Jesteśmy w pełni sezonu i zobaczymy, jak będzie to wyglądało. Terminy kontraktowe to koniec tego roku. Owszem, mamy w rozpatrywaniu roszczenia wykonawców, ale tak jak powiedziałem, mobilizujemy ich do jak największego zaangażowania.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.