Region

Chlewiska: warsztaty „Rzeźby Ludowej” zakończone

Siedlce Pt. 26.05.2023 14:18:55
26
maj 2023

Podsumowano warsztaty Rzeźby Ludowej dla młodzieży w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach. W tym roku tematem przewodnim były „Kwiaty i ptaki”.

Rzeźba zajmuje w polskiej sztuce ludowej wyjątkową pozycję, zarówno ze względu na wartość artystyczną, jak i znaczenie w kulturze duchowej i tradycji wsi.

Od 20 lat co roku na przełomie kwietnia i maja w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” w Chlewiskach, odbywają się Warsztaty Rzeźby Ludowej dla młodzieży. Uczestniczący w nich rzeźbiarze to uznani twórcy, których prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą.

W 2014 roku rozpoczął się cykl edukacyjny „Szkółka rzeźbiarska” – spotkania rzeźbiarzy z uzdolnioną młodzieżą. Celem działalności „Szkółki” jest upowszechnianie tradycyjnej rzeźby ludowej, wyszukiwanie młodych talentów, kształtowanie ich umiejętności warsztatowych, poznanie podstaw teoretycznych i praktycznych wykonywania rzeźby w drewnie.

Zajęcia w Szkółce Rzeźbiarskiej prowadzą: Elżbieta i Tadeusz Adamscy oraz Krzysztof Osak, ucząc młodzież trudnej sztuki rzeźbienia w drewnie i przekazując im niezbędne wskazówki oraz praktyczne umiejętności warsztatowe. Młodzi artyści byli pod opieką pod opieką Pań - Ireny Wittich i Agnieszki Miszczak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Kotuniu.

Efekty pracy młodzieży i dorosłych można było oglądać podczas Majówki w Reymontówce.

Rozmowę na ten temat wyemitujemy w sobotnim magazynie Katolickiego Radia Podlasie – Kultura na Fali.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Monika Jabłkowska
+48.512111737

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.