„Być jak Ignacy” – pozalekcyjne zajęcia online w SP w Wiśniewie
lis 2020
Od 26 października funkcjonowanie szkół zostało czasowo ograniczone. Nie oznacza to jednak, że uczniowie mają ograniczony dostęp do zdobywania wiedzy. W szkole podstawowej w Wiśniewie oprócz lekcji prowadzonych na platformie Teams, prowadzone są w takiej formie także zajęcia pozalekcyjne. W taki sposób pracuje szkolne koło naukowe Odkrywcy. W październiku uczniowie z klasy szóstej pod opieką pani Magdaleny Jurzyk przystąpili do kolejnej edycji programu naukowego „Być jak Ignacy”.
Poniżej publikujemy relację przesłaną do naszej redakcji przez Panią Magdalenę Jurzyk.
W tym roku pracujemy pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program zachęca dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają wybitnych, ale mało znanych naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha.
W naszej szkole w programie bierze udział klasa szósta. Już w ubiegłym roku dzieci z tej klasy uczestniczyły w zajęciach „Być jak Ignacy” i zdobyły Tytuł Naukowej Szkoły Roku Województwa Mazowieckiego oraz Tytuł Szkoły Roku 2020 ( relacja od 35 minuty - Być jak Ignacy - Gala Finałowa Być jak Ignacy 2020 | Facebook ) W tym roku pracujemy w zupełnie innym trybie. Specjalnie dla nauczycieli organizatorzy przygotowali interaktywne scenariusze zajęć dotyczące każdego z tematów projektu. Materiały są dostosowane do obecnej sytuacji nauczania zdalnego. Wsparciem są dla nas prezentacje, filmy edukacyjne oraz instrukcje do przeprowadzenia eksperymentów i doświadczeń.
Programowi „Być jak Ignacy” towarzyszy konkurs dla kół naukowych. Konkurs wymaga od nas różnych form aktywności, więc w czasie zajęć wykonujemy zadania, które znajdują się na platformie, co przedstawiamy później na naszej facebookowej stronie. Na zakończenie każdego z czterech bloków tematycznych powinniśmy przesłać także zdjęcie z przebiegu zajęć oraz pracę konkursową. Pierwsza praca jest już gotowa, ale będzie ona oceniana przez jury dopiero w maju na zakończenie całego projektu. Już w grudniu odbędzie się Głosowanie na Nagrodę Publiczności - przez 7 dni internauci będą mogli głosować na najciekawsze zdjęcie z minionych zajęć – może i nasze znajdzie się wśród dwudziestu wybranych przez jury?… Szanse nie są duże bo konkurs jest ogólnopolski, a szkół które przystąpiły do projektu bardzo dużo, ale liczymy, że się uda.
Wraz z końcem listopada kończy się też pierwszy blok zajęć poświęconych energii. W grudniu rozpocznie się drugi, trwający do 30 stycznia 2021 r. który będzie dotyczył ekologii i zmian klimatu. Z całą pewnością zajęcia będą równie ciekawe.
Celem programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
fb. ZO w Wiśniewie
MJa/Js
0 komentarze