Region

Bibliografia Siedlec

Siedlce Pon. 20.03.2023 17:59:57
20
mar 2023

Nie wszystko da się „wygooglować” – mówią bibliotekarze i naukowcy. Aby oszczędzić pracy ludziom poszukującym informacji o Siedlcach, Miejska Biblioteka Publiczna wydała kolejny tom bibliografii miasta. Komu może się to przydać?

Co to jest bibliografia – wie każdy, kto trzymał w ręku jakąkolwiek naukową czy nawet popularno-naukową książkę. To spis książek, artykułów i dokumentów, z których korzystał autor. A co to jest bibliografia miasta? – Zwykle jest to rocznik, który prezentuje wszystko, co napisano na temat miasta w danym roku. W każdej dziedzinie: od samorządu przez gospodarkę, kulturę, do religii i sportu. Jest tu wszystko: książki, artykuły prasowe i publikacje internetowe – mówi Andrzej Prządka, starszy kustosz Miejskiej Biblioteki Publicznej, autor.

Czy jest sens robić coś takiego i wydawać to drukiem, skoro żyjemy w czasach wydajnych wyszukiwarek internetowych? – Natłok informacji jest ogromny. Sztuką jest posłużenie się przy wyszukiwaniu odpowiednimi słowami kluczowymi, które nam z tego natłoku wydobędą dokładnie to, czego potrzebujemy. Nie wszyscy to potrafią. Kompletna i uporządkowana bibliografia jest nieocenioną pomocą – odpowiada Dariusz Magier, dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego.

Bibliografia nie jest narzędziem tylko dla naukowców i studentów. Mogą i powinni do niej sięgać również urzędnicy, radni i angażujący się społecznie mieszkańcy. Choćby po to, by zabierając publicznie głos na jakiś temat, nie wyważać dawno otwartych drzwi. Jeśli daną sprawą ktoś się już wcześniej zajmował, jeśli informacje o tym już się gdzieś pojawiły – to jest to w tej publikacji odnotowane.

Zaprezentowana w poniedziałek, 20 marca Bibliografia Miasta Siedlce za rok 2021 jest poniekąd jubileuszowa – jest to bowiem jej dwudziesty tom. W najbliższych dniach trafi do dużych bibliotek ogólnopolskich, uniwersyteckich, będzie do wglądu w siedleckiej bibliotece miejskiej. Pozycja ma też mieć swoją wersję internetową.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.