Region

6 marca - Europejski Dzień Logopedy

Siedlce Czw. 29.02.2024 15:43:23
29
lut 2024

W środę, 6 marca w całej Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Logopedy. W tym roku hasłem przewodnim wydarzenia jest „Współpraca logopedów z innymi specjalistami”. Z tej okazji Instytut Językoznawstwa i Literaturoznawstwa oraz Ośrodek Logopedyczny na Uniwersytecie w Siedlcach 6 marca organizują Europejski Dzień Logopedy 2024 na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.

W programie wydarzenia zaplanowano m.in.: wykład otwarty dr Adrianny Urban-Rafałek, oraz mgr Łukasza Maja pt. „Czerwone flagi w rozwoju dziecka z zakłóceniami w rozwoju mowy” dla rodziców i specjalistów w godzinach 10.00-11.00 oraz warsztaty dla rodziców poprowadzone przez dr Aldonę Kocyłę-Łukasiewicz pt. „Trenuj słuchanie razem z nami” poruszające sposoby usprawniania percepcji słuchowej u dzieci, które odbędą się w godzinach 15.00-16.00. Z kolei, w poniedziałek, 11 marca w godzinach 13.00-14.00 odbędzie się wykład otwarty dla rodziców i opiekunów dr Sofii Kamińskiej na temat sposobu wspierania rozwoju mowy i komunikacji u dzieci w Integracyjnym Punkcie Przedszkolnym „Bratki” w Trzciance.

Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest w krajach Unii Europejskiej od 2004 roku. Pomysłodawcą wydarzenia był Komitet Łącznikowy Terapeutów Logopedów, który zrzesza terapeutów i logopedów językowych z całej Europy. W Polsce, święto wszystkich logopedów obchodzone jest od 2007 roku. Z inicjatywy Polskiego Związku Logopedów w tym dniu prowadzona jest ogólnopolska akcja „Dzień Bezpłatnych Diagnoz Logopedycznych”, która skierowana jest do rodziców niemowląt oraz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym z problemami rozwojowymi i komunikacyjnymi. Europejski Dzień Logopedy ma na celu uwrażliwienie opiekunów, by nie zwlekali z wizytą u specjalisty z dzieckiem, które ma problem z mową.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Zosia Pt. 01.03.2024 08:03:18

Piękna i potrzebna inicjatywa