Region

23 lutego - Światowy Dzień Walki z Depresją

Siedlce Pt. 23.02.2024 18:46:51
23
lut 2024

23 lutego na całym globie obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. Choroba ta od kilku lat znajduje się w czołówce schorzeń, na które najczęściej zapada społeczeństwo na całym świecie i niestety zbiera największe żniwo śmiertelności.

Depresja jest chorobą, która ma wiele masek, a u każdej chorującej na nią osoby inaczej będzie się objawiać, co przysparza specjalistom zarówno trudność w szybkiej diagnozie jak i leczeniu. Bardzo często pacjenci z depresją oprócz obniżonego przez dłuższy czas nastroju, braku odczuwania radości z życia, mają szereg licznych objawów fizycznych jak: bezsenność lub nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, bóle mięsni, głowy lub stawów. Łatwo je pomylić z wieloma chorobami somatycznymi, dlatego tak ważne jest, by najpierw wykluczyć inne choroby. Oprócz objawów fizycznych, w depresji pojawiają się także symptomy psychiczne jak: spowolnienie psychoruchowe, wycofanie się z kontaktów społecznych, a nawet myśli i próby samobójcze. Coraz częściej na depresję cierpią nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci oraz młodzież w coraz młodszym wieku.

Z okazji obchodów światowego Dnia Walki z Depresją Katarzyna Chacińska na temat problemu depresji wśród dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i o sposobach wsparcia tej grupy pacjentów rozmawiała z dr Adrianną Urban- Rafałek, neurologopedą i wykładowczynią w ośrodku logopedycznym na Uniwersytecie w Siedlcach.


Ryzyko depresji w grupie pacjentów z autyzmem jest czterokrotnie wyższe niż wśród reszty społeczeństwa. Depresja u dzieci z autyzmem może doprowadzić do zaostrzenia upośledzenia związanego z autyzmem, a także utraty nabytych wcześniej umiejętności. Tym samym pacjenci, którzy wcześniej potrafili już samodzielnie funkcjonować, znów stają się zależni od swoich opiekunów.

Nie zapominajmy, że depresja jest chorobą, którą można skutecznie leczyć. Nawet ciężka depresja odpowiednio leczona z pomocą lekarza psychiatry, dobrze dobraną terapią nie musi być wyrokiem i utratą szansy na ponowne cieszenie się życiem. Pamiętajmy także, że w depresji kluczową rolę odgrywa wsparcie bliskich osób, dlatego tak ważne jest byśmy każdego dnia budowali świadomość i wiedzę na temat tego, jak wspierać i pomagać osobom zmagającym się z depresją.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.