Kultura

XVII Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”

Siedlce Niedz. 16.06.2024 13:27:43
16
cze 2024

W dniach 14-16 czerwca w Siedlcach odbywa się XVII Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem”. Organizatorem wydarzenia od kilkunastu lat jest Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Od lat to kulturalne wydarzenie plenerowe cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta. Zapraszane do Siedlec teatry i aktorzy są zarówno z kraju, jak i z zagranicy. W tym roku, w programie XVII Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem” znalazły się takie spektakle jak: „Kobiety Czechowa” w wykonaniu Teatru Teraz My, „Bajeczna Fiesta” Teatru Kultureska, spektakl „Testament Szewczenko albo Marzenia Kobziarza” w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia oraz spektakl „Kolorowy cyrk” i „Serce Don Juana” w wykonaniu Teatru Scena Kalejdoskop.

W sobotę, 15 czerwca podczas drugiego dnia festiwalu zagrano dwa spektakle. Pierwszym z nich - „Bajeczna Fiesta” Teatru Kultureska, został zagrany na scenie przy Skwerze im. Konstantego Domagały. „Bajeczna Fiesta” jest to interaktywny spektakl plenerowy poruszający kwestie proekologiczne, dbania o środowisko i właściwej segregacji odpadów. Przedstawienie skierowane jest do młodszego odbiorcy, a dzięki dodaniu do gry aktorskiej rytmicznych utworów muzycznych, tańca, zabaw i animacji dzieci się nie nudzą, a nawet biorą aktywny udział w spektaklu. Na scenie plenerowej dzieci mogły zagrać razem z bohaterami przedstawienia: zakręconym, rockowym jelonkiem, biedronką Ilonką (gitarzystka) i pszczółką Julką (wokalistka), i przypomnieć sobie jak ważne jest właściwe dbanie o środowisko.

Kolejny spektaklem, dla nieco starszych odbiorców był „Testament Szewczenko albo Marzenia Kobziarza” w wykonaniu Lwowskiego Teatru Woskresinnia. Sztuka ukazuje historię Ukrainy opowiedzianą przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów oraz duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy na scenie plenerowej przybliżają widzowi dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową. W widowisku wykorzystane zostały szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne. Scenariusz i reżyserię spektaklu opracował Jarosław Fedoryszyn, a dekoracje i kostiumy – Ala Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy).

XVII Festiwal Teatrów Ulicznych „Pod Niebem” od lat ma na celu umożliwienie widzowi bezpośredniego kontaktu z aktorami i stania się aktywnym uczestnikiem przedstawienia. Festiwal ma za zadanie pokazywać piękno i mądrość teatru oraz skłaniać publiczność do refleksji.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.