Kultura

Wystawa „Speculum" Ojca Tomasza Biłki

Siedlce Wt. 14.11.2023 12:05:03
14
lis 2023

W poniedziałek, 13 listopada w A_Galerii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach odbył się wernisaż prac malarskich Dominikanina ks. Tomasza Biłki pt. „Speculum", którego kuratorem został dr Marcin Sutryk z Uniwersytetu w Siedlcach.

Ojciec Tomasz Biłka jest zakonnikiem, malarzem, grafikiem oraz kaznodzieją Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi. Jego prace poruszają zagadnienie sensu ludzkiego życia i sfery duchowej. Sam tytuł wystawy nawiązuje do średniowiecznego dzieła dominikanina Ludolfa von Sachsena „Speculum Humanae Salvationis", dosłownie tłumacząc „Zwierciadło ludzkiego zbawienia". To właśnie tam wydarzenia z Nowego Testamentu zostały przedstawione w kontekście starotestamentalnym, stanowiącym ważne źródło materiałów ikonograficznych.

Dominikanin podczas wernisażu opowiedział o tym, że dzięki sztuce możemy budować i umacniać naszą wiarę za pomocą wszelkich środków artystycznych. Wystawa „Speculum " została stworzona specjalnie na potrzeby siedleckiej galerii. Cała wystawa Ojca Tomasza Biłki była symboliczna, wręcz ascetyczna. W pracach dominowała biel i błękit. Dzięki minimalizmowi i prostocie prac każdy z gości mógł dokonać własnej indywidualnej interpretacji dzieł.

Uwagę zwracała różnorodność form artystycznych: od malarstwa po ceramikę, a nawet malowane kamienie. Wielu uczestników zwróciło także uwagę na prace, które ukazywały „przyczepione ciernie" do płótna malarskiego. Jak podkreślił sam artysta, wystawa składa się z prac, które powstały w latach 2016- 2023. Zaprezentowane na wernisażu obrazy Tomasza Biłki stawiają pytanie o to czym jest prawda w kontekście lustra ustawionego (spekulum), w jakim się na co dzień przeglądamy?

Ojciec Tomasz Biłka obecnie prowadzi własną galerię sztuki „Zielona 13" w Łodzi, gdzie realizuje projekt pt. „Wiara Widząca", który ma na celu badanie związków pomiędzy sztuką i wiarą. Wystawę „Speculum" można oglądać do końca listopada w A_Galerii na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.