Kultura

Wystawa Przemka Suligi „Kadrowanie rzeczywistości w Artificial Life"

Siedlce Śr. 15.03.2023 15:59:28
15
mar 2023

14 marca, w Galerii A na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo -Humanistycznego odbyła się wystawa Przemka Suligi, doktora sztuk pięknych Wydziału Sztuk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Kuratorem galerii jest dr Marcin Sutryk z UPH.

Artysta łączy w swoich pracach nowe technologie, kolory a także elementy przestrzenne jak rzeźby geometryczne. Prace Suligi brały już udział w wielu wystawach zbiorowych, indywidualnych oraz konferencjach artystycznych zarówno w kraju i za granicą. Znajdują się w zbiorach kolekcjonerskich i muzealnych.

Wernisaż rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna Suligi na auli akademickiej uniwersytetu, podczas której na kilkunastu slajdach artysta opowiedział o etapach realizacji swojego działa, a także koncepcji „artificallife".

Przemek Suliga swoje prace tworzy w komputerowym symulatorze, gdzie bada jak będą oddziaływały na siebie dwie populacje osobników zwierzęcych. Jest to struktura dzieła sztuki oparta na obserwacji życia stadnego zwierząt. Czerwony- drapieżca zjada zielonego- ofiarę. Część pracy powstała podczas impulsu oglądania m.in. zachowania ławic ryb.

Artysta propaguje swoją twórczość na rzecz rozwoju badań naukowych związanych z nowymi technologiami, które mogą odzwierciedlać zbiorowe zachowania różnych organizmów. Jego twórczość artystyczna oparta jest na podstawach języka geometrii sztuki konkretu z mocnym charakterystycznym akcentem dla nurtu geometrii dyskursywnej.

Prace artysty powstają głównie w środowisku programowym, sprzętowym i biochemicznym. Efekty są widoczne w symulacji i ewolucji biologicznej oraz innych procesach, badaniach i symulacjach za pomocą technik informatycznych. Mimo dynamicznego rozwoju nowych technologii, jak sam artysta podkreślił podczas wernisażu- maszyna nawet jeśli w wielu czynnościach wyręcza człowieka, nigdy go nie zastąpi, a na pewno nie wykluczy z istnienia.

Wystawę Przemka Suligi „Kadrowanie rzeczywistości Artificial Life" można oglądać w Galerii A na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach do połowy kwietnia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Agnieszka Śr. 15.03.2023 18:31:46

Fajne zdjęcia