Kultura

Wystawa „Męstwo-Męskość” w Siedlcach

Siedlce Niedz. 03.12.2023 15:22:51
03
gru 2023

W piątek, 1 grudnia w Galerii AZ w Siedlcach odbyło się otwarcie nowej wystawy prac malarskich. Tym razem stworzone obrazy ukazane zostały oczami różnych artystów, w tym międzynarodowych i poświęcone tematyce męstwa i męskości.

Kuratorem wystawy był dr Marcin Sutryk z Pracowni Sztuki Uniwersytetu w Siedlcach, który na otwarciu wernisażu podkreślił, że celem było stworzenie czegoś, co wywoła dyskusję na temat męskości i współczesnych wzorców zachowań. Organizatorzy wystawy: dr Marcin Sutryk i Anna Zawalich, właścicielka Galerii AZ i artystka, podczas wydarzenia zachęcali gości do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat tego, co oznacza dla nich bycie mężczyzną oraz jakie reakcje i emocje budzą w nich zaprezentowane prace.

Nowa wystawa zaskakiwała różnorodnymi przedstawieniami ukazania tematu męskości i bycia mężczyzną we współczesnym społeczeństwie. Prace, które pojawiły się na wystawie były bardzo różne, zarówno pełne żywych barw, jak i ciemnych odcieni. Mężczyznę przedstawiono jako ojca, głowę rodziny, część artystów zdecydowała się podkreślić relację mężczyzny z kobietą. Pojawiły się także liczne abstrakcje oraz monotematyczne obrazy i szkice. Mimo tak różnych prac, wszystkie dzieła tworzyły spójną całość. Swoje prace na wystawie zaprezentowali artyści z wieloletnim dorobkiem, którzy tworzą zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. : prof. Tomasz Nowak z Uniwersytetu w Siedlcach, prof. Łukasz Rudecki (Uniwersytet Radomski) prof. Maria Piątek (Społeczna Akademia Nauk w Warszawie), dr Marcin Ziółkowski, Franciszek Ledóchowski, Michał Mroczka i wiele innych.

Akcent międzynarodowy nadała wystawie obecność dwójki artystów pochodzących ze wschodniej granicy Polski: Oli Szerstobitowa i Yuriia Sherstobitova oraz mieszkającego i tworzącego w Niemczech Jakuba Pietraszko. W wystawie udział wzięli także studenci Sztuk Plastycznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Wszyscy artyści biorący udział w wystawie:

Daniel Białowąs, Tomasz Bieniek, Paweł Borkowski, Justyna Dziadak, Marcin Kowalczyk, Dorota Kulicka, Franciszek Ledóchowski, Michał Mroczka, Tomasz Nowak, Maria Piątek, Jakub Pietraszko, Łukasz Rudecki, Aleksandra Rykała, Marcin Strokosz, Marcin Sutryk, Ola Szerstobitow, Yurii Szerstobitov, Wiktoria Świętuchowska, Tołwiński Maciej, Maria Troka, Viola Tycz, Klaudia Walerowska, Anna Zawalich, Marcin Ziółkowski.

Ekspozycję „Męstwo- Męskość" można oglądać w Galerii AZ przy ul. Wojskowej 20, w Siedlcach do 7 stycznia 2024 r.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.