Kultura

„Wielkie dzieła kameralne” w wykonaniu kwartetu smyczkowego Aleksandria

Siedlce Pon. 20.03.2023 18:11:39
20
mar 2023

W niedzielę, 19 marca w sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się koncert kwartetu smyczkowego Aleksandria z programem „Wielkie dzieła kameralne”.

Kwartet zaprezentował się w zmienionym składzie. Podczas koncertu zagrali: Szymon Telecki – kierownik artystyczny oraz I skrzypce, Maciej Foryszewski – II skrzypce, Piotr Grabowicz – altówka oraz Edyta Koć – wiolonczela. Gościnnie z zespołem wystąpił pianista Paweł Pawlik.

Podczas koncertu można było posłuchać zarówno znanych utworów muzyki klasycznej kompozytorów polskich oraz dzieł kwintetów fortepianowych. W programie czwórki wykonawców znalazły się utwory m.in. Roberta Schumanna - kwintet fortepianowy Es-dur,op.44 Allegro brillante, Franciszka Schuberta i II część kwartetu smyczkowego d-moll „Śmierć i dziewczyna” oraz kompozycje Pawła Łukaszewskiego - II kwartet smyczkowy Allegro molto, Adagio, Comoda. Pojawił się także Edawrd Elgar z Salut d'amour.

Artyści stworzyli tego niedzielnego wieczoru bardzo klimatyczną atmosferę rodem z opery. Dźwięki wydobywane na skrzypcach przez muzyków wspaniale ze sobą współgrały. W połączeniu z brzmieniem altówki, wiolonczeli i pianina w tle, działały kojaco na zgromadzoną publiczność.

Po samych artystach widać było, że dali z siebie naprawdę wszystko, oddali muzyce w każdym calu. Publiczność także siedziała wsłuchana całkowicie. Występ kwartetu smyczkowego Aleksandria na tyle urzekł widzów, że bez bisu artyści odejść nie mogli. Bisowali więc i to z ogromną radością.

Kolejny niedzielny Salon Muzyczny w MOK w Siedlcach odbędzie się 16 kwietnia, a zaprezentuje się na nim duet Marek Dumicz (skrzypce) i Monika Rosca (fortepian) z repertuarem pt. „Impresje francuskie”.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.