Kultura

Wieczór poetycki Magdaleny Szpunar w MBP w Siedlcach

Siedlce Śr. 10.07.2024 11:24:30
10
lip 2024

We wtorek, 9 lipca w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach odbył się wieczór poetycki Magdaleny Szpunar, dr hab. nauk społecznych w zakresie socjologii, profesor Uniwersytetu Śląskiego. Poetka była gościem biblioteki dzięki wspólnym staraniom Uniwersytetu w Siedlcach, w tym Agnieszki Rogulskiej, zastępcy dyrektora Instytutu Pedagogiki w Siedlcach, Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż" oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.

Poetka jest autorką trzech tomików literackich „13 pięter ludzkich istnień”, „Mieszkają we mnie słowa” oraz „Tyle jej wszędzie i ciągle tak mało”. Magdalena Szpunar jest także laureatką wielu konkursów poetyckich oraz autorką ponad 180 publikacji naukowych, w tym m.in. monografii: „Kultura algorytmów” (2019), „(Nie)potrzebna wrażliwość” (2018), „Imperializm kulturowy internetu” (2017), „Kultura cyfrowego narcyzmu” (2016), „Społeczne konteksty nowych mediów” (2011) i wiele innych. Pisarka była wielokrotnie nagradzana za swoją pracę naukową i poetycką.

Jak podkreśliła podczas spotkania sama poetka, pisała od okresu młodzieńczego, ale dopiero w czasie wybuchu wojny na Ukrainie „wsiąkła” w poezję, pisanie wierszy i zaczęła się nimi dzielić z innymi na swoim Facebooku. Obecnie Magdalena Szpunar ma ponad 12 tysięcy osób obserwujących jej profil, które z niecierpliwością czekają na nowe utwory opublikowane przez artystkę.

Na wieczorze poetyckim Magdaleny Szpunar obecny był JM Rektor Uniwersytetu w Siedlcach, prof. Mirosław Minkina, pracownicy Uniwersytetu w Siedlcach, Ewelina Raczyńska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach, która rozpoczęła wieczór poetycki oraz zebrani goście, którzy już pokochali wiersze Magdaleny Szpunar.

W najbliższych planach poetka ma wydanie na jesień nowego tomiku wierszy o na razie roboczym tytule „Biuro szczęść odnalezionych”. Ma to być tomik terapeutyczny, a wiersze poruszać tematykę nurtu psychologii pozytywnej, jak pozytywne myślenie o sobie i innych. Jak podkreśliła sama Magdalena Szpunar podczas rozmowy z Katolickim Radiem Podlasie to co wysyłamy świat, to dostajemy z powrotem, a poezja musi się po prostu dziać i to jest najpiękniejsze.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Korekta w tekście Śr. 10.07.2024 10:40:01

Siedleckiej Grupy Literackiej " Witraż ", nie Poetyckiej Grupy Literackiej " Witraż". Taka jest właściwa nazwa.

alosza Śr. 10.07.2024 15:43:07

wieczór poetycki o 18.00 -paradne

Agnieszka Roguska Czw. 11.07.2024 06:14:10

Pięknie dziękuję za oprawę medialną wydarzenia. Doceniam szczególnie pracę Pani Reporter Katarzyny Chacińskiej, która wykazała się merytorycznym przygotowaniem oraz stworzyła piękną przestrzeń do rozmowy z naszą Poetką.