Kultura

Wernisaż wystawy ikon Zenona Pałuski „Acheiropitos”

Siedlce Śr. 24.05.2023 17:55:00
24
maj 2023

We wtorek, 23 maja w Małej Galerii Sztuki Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbyło się otwarcie wystawy ikon Zenona Pałuski zatytułowanych „Acheiropitos”.

Zenon Pałuska jest lokalnym plastykiem, rzeźbiarzem i poetą. Swoje prace tworzy m.in. w drewnie. Zaprezentowane na wystawie obrazy sakralne ukazują różne oblicza Chrystusa i Świętych.

Sam tytuł wystawy „Acheiropitos”, z języka greckiego nieuczyniony ręką ludzką, nawiązuje do tego. Artysta wraca do czasów pierwszej ikony jaka ukazała się w świecie chrześcijańskim, a także podziału na dwie tradycje pochodzenia ikon: wschodnią i zachodnią.

Na wernisażu był obecny sam artysta, który krótko opowiedział o swojej koncepcji ukazania w nowej formie przedstawień postaci boskich. Jak podkreślił, inspiracje przychodzą do niego naturalnie, zarówno z codziennego życia, jak i licznych podróży. Zenon Pałuska część swojego życia spędził w różnych obszarach Polski, gdzie można było obejrzeć jego prace i wystawy.

Zenon Pałuska ma na swoim koncie m. in. wystawę amatorskiego malarstwa w Białymstoku, gdzie otrzymał główną nagrodę (1978), nagrodę Prezydenta Miasta Siedlce za wystawę w Muzeum Regionalnym w Siedlcach, za portret papieża Jana Pawła II, rzeźbę biskupa Stanisława Patrona Siedlec (1999). Artysta jest również autorem witrażu do kaplicy na stacji kolejowej w Siedlcach.

Ikony Zenona Pałuski będzie można oglądać do 14 czerwca 2023 r. w Małej Galerii Sztuki MOK- u w Siedlcach.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
alosza Śr. 24.05.2023 16:38:59

esbecja lubi ikony?