Kultura

Wernisaż wystawy fotografii Jarosława Stelingowskiego pt. „Pustynie"

Siedlce Sob. 10.02.2024 12:17:34
10
lut 2024

W piątek, 9 lutego w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pod tytułem „Pustynie” autorstwa Jarosława Stelingowskiego.

Autor wystawy, Jarosław Stelingowski mieszka na co dzień w Siedlcach i od ponad dwudziestu lat prowadzi firmę informatyczną. Jego pasją dla wyciszenia od codzienności, stała się właśnie fotografia. W swoich pracach zebrał kadry z licznych wypraw na pustynne przestrzenie, krajobrazów złożonych z piasku, kanionów oraz skał. Stelingowski przemierzył tysiące kilometrów uczestnicząc w różnego rodzaju wyjazdach offroadowych. Jego stopy zostawiły ślady na piaskach m.in. w Egipcie, Tunezji, Jordanii, Maroko, Algierii, Namibii i Australii.

Jak sam autor prac podkreśla, pustynia to fascynujący temat dla fotografii. Jarosław Stelingowski pierwszy raz na pustyni był około 20 lat temu i to właśnie wtedy już pierwszy dotknięty piasek na żywo zrobił na nim ogromne wrażenie. Wbrew powszechnemu przekonaniu pustynia jest pełna form, kolorów i niepowtarzalnych struktur zamkniętych w ulotnych piaskach, jak również niezmiennych od stuleci skałach. W tym cichym, spokojnym krajobrazie słońce codziennie uruchamia niezwykłą grę cieni tworząc niepowtarzalne kompozycje i kadry stanowiące niewyczerpalne źródło inspiracji. Ascetyzm pustyni otoczenia pozwala wypocząć, nabrać dystansu do codzienności i przypomnieć o tym, że jesteśmy częścią natury.

Na otwarciu wystawy Jarosław Stelingowski pojawił się z żoną, Barbarą Stelingowską, której podziękował za wsparcie i motywację do wystawienia swoich fotografii oraz dziećmi. Niespodzianką dla gości były wysypane piaskiem misy z różnymi rodzajami pyłów pustynnych, które można było dotknąć samemu i choć na chwilę przenieść się na pustynne tereny.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Tygrysek Pon. 12.02.2024 12:50:38

Pani Basia-prześliczna kobieta.