Kultura

Wernisaż prac studentów Uniwersytetu w Siedlcach „7 Grzechów Głównych”

Siedlce Czw. 23.05.2024 18:22:33
23
maj 2024

W środę, 22 maja na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach w Galerii Ściana odbył się wernisaż wystawy prac studentów pt. „7 Grzechów Głównych”.

Wystawa prezentuje prace studentów I roku II stopnia Sztuk Plastycznych, które powstały w pracowni malarstwa i rysunku pod kierunkiem prof. dr hab. Tomasza Nowaka. Każdy z artystów miał za zadanie wykonać siedem prac, które będą obrazowały siedem grzechów głównych. Widoczne różnice w interpretacji tematu mają odzwierciedlać różne społecznie postrzeganie grzechu i stosunek do niego. Grzechy ukazano przez pryzmat własnych emocji, doświadczeń, refleksji nad tematyką, czerpiąc jednocześnie inspiracje ze świata kultury, z zachowaniem indywidualnego przekazu. Autorzy unikają dosłownego przedstawienia tematu, zapraszają do kontemplacji grzesznej natury ludzkiej widzianej ich oczami.

Podział na siedem grzechów towarzyszy chrześcijanom od średniowiecza, aż po współczesność. Motyw ten inspirował i inspiruje do dnia dzisiejszego. Motyw grzechu widoczny jest w każdej dziedzinie sztuki - od sztuk plastycznych, poprzez muzykę, literaturę, teatr i film. Podczas wernisażu prac młodych artystów, którzy także byli obecni na wystawie można było skonfrontować ich odzwierciedlenia poszczególnych tematów, porozmawiać, dopytać o interpretację.

W tym wypadku grzechy główne jak: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, łakomstwo, gniew, lenistwo były obrazem naszych słabości wynikające z natury ludzkiej. Grzech kusi, a często nawet budzi grozę wiążąc się z całym wachlarzem emocji, stwarzając tym samym nieograniczoną przestrzeń do wypowiedzi artystycznych.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.