Kultura

„Urok lat minionych” okiem fotografa Zenona Żyburtowicza

Siedlce Pt. 17.03.2023 15:10:20
17
mar 2023

W czwartek, 16 marca w Galerii Fotografii Fokus Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach odbył się wernisaż znanego fotografa i podróżnika Zenona Żyburtowicza.

Wystawa prac nosi tytuł „Urok lat minionych” i ukazuje wspomnienia oraz migawki z czasów PRL- u. Do zaprezentowanych fotografii wykorzystano teksty Michała Ogórka. Sam temat wystawy przyciągnął nie tylko tych co przyszli przypomnieć sobie dawne czasy, ale także młodszych odbiorców i pasjonatów ciekawej fotografii. Mimo że prace w większości są czarno-białe, to nie zabrakło w nich dużej dawki poczucia humoru i spojrzenia z dystansu na rzeczywistość PRL-u. Na jednej z prac pojawił się także słynny fiat 126p, zwany „maluchem” w kolorze czerwonym, który jak powiedział artysta, jest symbolicznym zabiegiem plastycznym, który ma za zadanie zwrócić uwagę odbiorców.

Zdjęcia Zenona Żyburtowicza są nie tylko gratką dla pasjonatów profesjonalnej fotografii, ale przede wszystkim powrotem dla wielu osób do czasu dzieciństwa, a dla młodszego pokolenia cenna lekcją historii opowiedzianą fotografiami. Po oficjalnym powitaniu gości, został zaprezentowany kilkunastominutowy film, który składał się z kilkuset zdjęć zrobionych podczas karnawału na Teneryfie. Sam artysta - Zenon Żyburtowicz - podkreślił, że podróże to jego pasja, więc kolejne są już w planach, choć po pandemii stara się nie planować, a nowe trasy wytyczy po prostu życie.

Mimo dużego dorobku artystycznego, Żyburtowicz okazał się podczas spotkania bardzo skromną osobą. Jak powiedział, jest to jego pierwsza wystawa w Siedlcach, której wernisaż sprawił mu ogromną radość. Po oficjalnym otwarciu wystawy był czas na dopytanie artysty o wystawione prace, poczęstunek i wspólne zdjęcia.

Wystawę można oglądać w Galerii Fotografii Fokus MOK przy ul. Pułaskiego 7 do 24 kwietnia 2023.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook