Kultura

Spotkanie z dr Barbarą Stelingowską w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach

Siedlce Wt. 06.06.2023 12:58:50
06
cze 2023

W poniedziałek, 5 czerwca w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach odbyło się spotkanie z dr Barbarą Stelingowską, która opracowała edytorsko wydaną pod koniec kwietnia „Xięgę poezji idyllicznej” Marii Komornickiej ukazującej jej życie i twórczość.

Barbara Stelingowska jest polonistką, doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Obecnie pełni rolę wykładowcy w Instytucie Językoznawstwa i Literaturoznawstwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół literatury polskiej i światowej przełomu XIX i XX wieku.

Jak podkreśliła polonistka podczas spotkania, swoje pracą nad zbieraniem materiałów dotyczących życia Marii Komornickiej gromadziła od 20 lat. Pierwszy wpis jaki ukazał się na jej blogu miał miejsce 30 czerwca 2003 roku. Intensywne prace nad wydaniem „Xięgi poezji idyllicznej” trwały od 6 lat, a same prace ponad 10 lat.

Podczas spotkania Barbara Stelingowska, krótko opowiedziała o historii Marii Komornickiej. Stelingowska opowiadała o Komornickiej tak, jakby mówiła o swojej przyjaciółce i świetnie ją znała. Potwierdza to także to, jak wiele szczegółów podczas spotkania w bibliotece opowiedziała zebranym gościom na temat młodopolskiej poetki. Poruszyła także wątek trudnej przyjaźni Zofii Nałkowskiej z Marią Komornicką, życia uczuciowego pisarki, a także tego jak była postrzegana przez innych.

Doktor Barbarze Stelingowskiej już wcześniej udało się przygotować i opracować naukowo trzy edycje wierszy wchodzące w skład Xięgi. Były nimi: Piotr Odmieniec Włast (Marya Komornicka), Xięga poezji idyllicznej. Rzeczy francuskie(Wydawnictwo tChu Warszawa 2011); "Modernizm kobiecy" w literaturach słowiańskich (na przykładzie twórczości Marii Komornickiej i Anny Mar) (Siedlce 2015); Poezja „idylliczna” Marii Komornickiej. Szkic interpretacyjny, tom I (Siedlce 2017); Poezja „idylliczna” Marii Komornickiej.

Pod koniec spotkania dr Barbara Stelingowska zaznaczyła, że „Xięga poezji idyllicznej” mimo swoich 550 stron jest przeznaczona tak naprawdę dla wszystkich. Księga jest przybliżona do prozy poetyckiej, można ją już wypożyczyć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Siedlcach oraz Bibliotece Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Jak podkreśliła, nie jest to twórczość łatwa. Jest wymagająca, ale naprawdę warta przeczytania, bo daje szerszą perspektywę spojrzenia na literaturę Młodej Polski.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.