Kultura

Spotkanie z dr Aleksandrą Piotrowską w MBP w Siedlcach

Siedlce Pt. 04.11.2022 14:33:06
04
lis 2022

3 listopada w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach odbyło się spotkanie z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem i pracownikiem naukowym Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Dr Aleksandra Piotrowska współpracuje także jako społeczny doradca z Rzecznikiem Praw Dziecka i Komitetem Ochrony Praw Dziecka. Rozmowę z gościem MBP poprowadziła Anna Kaszczyc - dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie.

Panie wspólną dyskusję zaczęły od problemu uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Nałogi spowodowane są potrzebą rozładowania napięcia, trudną relacją z rodzicami czy presją „bycia lepszym” w otoczeniu społecznym. Jak pokreśliła Pani dr Piotrowska, uzależnić możemy się tak naprawdę od wszystkiego. W obecnych czasach to nie tylko alkohol, papierosy, ale głównie internet i nowe technologie są źródłem uzależnienia dzieci i młodzieży. „Poczucie braku bezpieczeństwa, samotność powoduje poszukiwanie przez nich miejsca, gdzie rozładują te emocje” – wyjaśniła psycholog.

Panie poruszyły także bardzo aktualny obecnie temat depresji wśród dzieci i nastolatków. Na przykładzie modelu triady Becka, dr Piotrowska omówiła przyczyny powodujące depresję i działania jej zapobiegania.

Pani doktor w bardzo zrozumiały dla wszystkich słuchaczy sposób, tłumaczyła zachowania i potrzeby dzieci i młodzieży. Podczas spotkania poruszona także została tematyka ostatniej książki dr Piotrowskiej. Publikacja „Nastolatki pod lupą. Poznaj by zrozumieć” ma pomóc zrozumieć rodzicom zachowanie nastolatków i ułatwić im zbudowanie prawidłowej relacji ze swoimi pociechami w tym okresie. Dr Aleksandra Piotrowska podkreśliła, że w burzliwym okresie dojrzewania nastolatków ważne jest aby rodzice mieli świadomość co dzieje się z organizmem ich dzieci i jak wpływa to na ich zachowanie i decyzje. Zwróciła uwagę na to jakie błędy często popełniają rodzice podczas rozmów z dziećmi i jak ważne jest okazanie dziecku szacunku niezależnie od jego wieku, bo to stwarza płaszczyznę do budowania dobrej relacji.

Uśmiechnięta przez całe spotkanie Aleksandra Piotrowska zaraziła swoją energią słuchaczy zgromadzonych w bibliotece. Na koniec znalazł się czas dla każdego czytelnika na wspólne fotografie i autografy. Także pracownicy biblioteki skusili się na wspólne zdjęcie z panią psycholog, która pamiątkowo wpisała się do księgi gości w bibliotece.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach pt. „Bierz książkę. Nic więcej” sfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Siedlce z programu Profilaktyki Uzależnień w ramach kampanii społecznej „Pozwól sobie na eMOCje”.0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.