Kultura

Spektakl „Dziadek do orzechów” w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach

Siedlce Śr. 14.02.2024 13:32:43
14
lut 2024

We wtorek, 13 lutego w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiono spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” oparty na baśni o tym samym tytule autorstwa Hansa Hoffmanna. Na scenie wystąpili uczniowie Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach. Widowisko wyreżyserowała Iwona Orzełowska założycielka szkoły, reżyserka i instruktorka tańca.

Sztuka przeznaczona jest zarówna dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, jak i całych rodzin. W tym wypadku, dziadek do orzechów jest symbolem nie tylko Świąt Bożego Narodzenia, ale także znakiem niespodziewanych przemian i szukania harmonii w życiu każdego z nas. Dziadek do orzechów zawiera w sobie pewnego rodzaju nostalgię za utraconą młodością, przemijaniem i trudną drogą do odnalezienia spokoju w samym sobie. Spektakl jest owocem pracy międzypokoleniowej uczniów Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca Caro Dance w Siedlcach, poczynając od tych będących w I klasie, po klasy wyższe i dorosłych tancerzy. Sztuka „Dziadek do orzechów” łączy w sobie formy tańca klasycznego - baletu, spektaklu psychologicznego i muzycznego.

Sztuka została podzielona na dwa akty. W pierwszym akcie poznajemy młodą Klarę oraz jej rodzinę podczas obchodów świąt Bożego Narodzenia, kiedy to dzieci z utęsknieniem czekają na prezenty od św. Mikołaja. To właśnie Klarze przypada podarunek będący figurką dziadka do orzechów, który zmienia jej święta o 180 stopni i przenosi dziewczynkę do krainy fantazji pełnej tańca, księżniczek, wróżek cukrowych i myszy. Kolejne scenki dziejące się w świecie fantazji są ukazane w II akcie. Publiczność może zobaczyć świetne przygotowanie choreograficzne młodych artystów, kroki baletowe w sztuce są dopracowane, płynne i subtelne, a dodatkowo jeszcze widz ma możliwość zagłębić się w fabule tej pięknej baśni. Duże wrażenie na publiczności wywierają także stroje obsady. Są barwne, kolorowe. Młode baletnice mają tutu, czyli sterczące sztywno spódniczki, które ułatwiają tancerkom wykonywanie piruetów i innych figur baletowych.

Nie można zapomnieć o świetnej grze aktorskiej i tanecznej młodego pokolenia. Zarówno dzieci, jak i młodzież tańczą z subtelnością, wdziękiem co nie jest proste, bo już samo chodzenie w pointach, czyli butach baletowych ze specjalnie utwardzonym czubkiem, wymaga ogromnego pokładu pracy i regularnych ćwiczeń. Podczas trwania spektaklu widać zaangażowanie całego zespołu i świetną współpracę ośmiolatków z dorosłymi tancerzami. Grupowo tańczą równo, z uśmiechem na twarzy i lekkością. Muzyka wykorzystana w spektaklu i oświetlenie nadają dodatkowego charakteru wydarzeniu. Prosta scenografia przedstawiająca w akcie I salon rodziny z choinką na środku, podkreśla symbolikę Bożego Narodzenia. Z kolei w II akcie widzimy ogromne wrota do królestwa fantazji. Dzięki prostocie scenografii, nie odwraca ona uwagi od tańca dzieci i młodzieży.

Spektakl „Dziadek do orzechów” przypomina nam o pięknej tradycji Bożego Narodzenia i radości z nią związanej. Jest też symbolem powrotu do własnego dzieciństwa i ukazaniem tego, że w każdym z nas jest nadal coś z dziecka. Sztuka zapewne spodoba się nie tylko młodym adeptom teatru dzięki swojej dynamice, ale także rodzicom, którzy ze wzruszeniem będą mogli wrócić do lat własnego dzieciństwa.

Spektakl baletowy „Dziadek do orzechów” spotkał się z tak ciepłym przyjęciem, że zostanie zagrany na deskach Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach ponownie w piątek, 16 lutego w godzinach: 9.00, 12.00 i 18.00.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Widownia Śr. 14.02.2024 20:26:56

Cudne zdjęcia . Wygląda wszystko bardzo ciekawie na tych fotografiach . Gratulujemy autorom i wykonawcom spektaklu i zdjęć .

colo_filippo Czw. 15.02.2024 03:07:24

Piękny spektakl, polecam dla dorosłych i dzieci.