Kultura

Siedlce: Wystawa prac artystów związanych z Miejską Szkołą Malarstwa i Przemysłu Artystycznego

Siedlce Wt. 04.10.2022 18:21:12
04
paź 2022

Irena i Joanna Karpińskie, Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski, Ryszard Brzeski, Zbigniew Tymoszewski - to nieżyjący już artyści światowego formatu, których łączą jeszcze Siedlce i działająca tu przed laty Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego. Ich dzieła zostały zgromadzone w ostatnim czasie w Muzeum Regionalnym w Siedlcach na wystawie „Wykorzystana szansa”, a oglądać je można do kwietnia przyszłego roku.

Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego funkcjonowała w Siedlcach od 1944 do 1947 roku. Nauczano tu praktycznych umiejętności, dawano solidne podstawy do dalszego kształcenia. Tutaj spotkało się kilku niezwykle utalentowanych ludzi. Nauczali siostry Irena i Joanna Karpińskie oraz Henryk Albin Tomaszewski. Stąd wyszli rozwijać swe talenty znakomici artyści Ryszard Brzeski, Jerzy Tchórzewski i Zbigniew Tymoszewski. To dzięki tym młodym ludziom, którzy z sukcesem ukończyli wyższe uczelnie artystyczne i rozpoczęli samodzielną drogę, Siedlce zyskiwały rozgłos.
Wernisaż wystawy „Wykorzystana szansa” odbył się 30 września w Muzeum Regionalnym. Honorowym gościem wydarzenia był syn Jerzego Tchórzewskiego, reżyser Krzysztof Tchórzewski. Na wystawie zaprezentowano monotypie sióstr Ireny i Joanny Karpińskich, prace Jerzego Tchórzewskiego oraz szkła Henryka Albina Tomaszewskiego ze zbiorów siedleckiego muzeum. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki wypożyczyła obrazy olejne autorstwa Jerzego Tchórzewskiego i Zbigniewa Tymoszewskiego. Prace Ryszarda Brzeskiego zostały udostępnione przez Siemiatycki Ośrodek Kultury i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach. Ekspozycję wzbogacają prace z prywatnych kolekcji. Komisarzem wystawy jest Agnieszka Pasztor z Muzeum Regionalnego w Siedlcach.Wystawa będzie czynna do 2 kwietnia 2023 roku.
Muzeum otwarte jest codziennie (także w niedzielę) oprócz sobót w godzinach od 10.00 do 16.00.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Edyta Łukaszewska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.