Kultura

„Sens nocy letniej” na UPH w Siedlcach

Siedlce Sob. 03.06.2023 20:10:16
03
cze 2023

W piątek, 2 czerwca po czteroletniej przerwie w budynku Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach odbyła się inicjatywa mająca skłonić społeczność miasta do wspólnego dialogu nad wybranym zagadnieniem ważnym dla ludzkiego życia. Podczas tegorocznego wydarzenia został podjęty temat sensu życia i jego indywidualnej interpretacji przez każdego z nas.

Spotkanie rozpoczęło powitanie gości przez organizatorów wydarzenia: dyrektor biblioteki UPH, Ewę Kozarską, prof. Tomasza Nowaka, kierownika pracowni Sztuki UPH oraz dr Lucjana Rzeszutka, wykładowcy z Instytutu Pedagogiki.

Podczas wieczornego spotkania, w ramach szukania „Sensu nocy letniej” zaprezentowano w Galerii „Przestrzeń Sztuk” prace ukazujące różne środowiska artystyczne i nurty. Prace należały m.in. do uczniów siedleckich szkół oraz studentów Pracowni Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych UPH w Siedlcach. Pojawiły się zarówno liczne fotografie, rzeźby, a także abstrakcyjne obrazy. Wszystkie dzieła łączyło zagadnienie sensu życia. Poruszono aspekt tego co dzieje się zarówno w teraźniejszości, a także w naszych marzeniach i wyobrażeniach.

Oprócz wystaw, w auli biblioteki odbyły się: wykład wygłoszony przez Dorotę Pikulę, z Muzeum Diecezjalnego w Siedlcach na temat „Przesilenia w sztuce: odkryć, wynalazków, rewolucji; spotkanie z Andrzejem Jobczykiem, reżyserem teatralnym o procesie twórczym Airborne oraz z Hanną Mańkowską-Pliszką o „Anatomii i patologii w malarstwie i rzeźbie w zbiorach Pinakoteki w Mediolanie". Studentki z Instytutu Pedagogiki w ramach wydarzenia przygotowały etiudy teatralne pt. „Oddech lata” oraz „Szukam” poruszające zagadnienia ulotności życia i szukania jego sensu.

Wieczór w bibliotece pt. „Sens nocy letniej” miał sprowokować do wspólnego dialogu, rozmowy, wymiany doświadczeń i odczuć. Był to także czas na własne refleksje wywołane pracami twórców, grą aktorską czy fachową prelekcją. Wręczono także podziękowania dla wszystkich tych, którzy zaangażowali się w przygotowanie wydarzenia.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
alosza Niedz. 04.06.2023 04:55:03

zlew totalny