Kultura

Rzeźby kinetyczne w spektaklu „Kobieta z wydm” Adama Walnego w CKiS

Siedlce Pt. 18.11.2022 18:25:34
18
lis 2022

W czwartek, 17 listopada w CKiS w Siedlcach wystawiony został spektakl Adama Walnego „Kobieta z wydm”. Inspiracją do scenariusza sztuki była twórczość jednego z najbardziej innowacyjnych autorów Japonii - Abe Kobo, który za swoją powieść zdobył prestiżową nagrodę literacką Yomiuri.

W Polsce scenariusz, inscenizację oraz witraże do spektaklu stworzył Adam Walny - absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, także reżyser i twórca autorskiego teatru przedmiotu. Adam Walny jest jedną z nielicznych osób w naszym kraju, które wykonują zawód snycerza. Autor od ponad 15 lat prowadzi teatr przedmiotu Walny - Teatr, a od 2007 roku dzięki niemu funkcjonuje Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej.

W sztuce wykorzystano na scenie rzeźby kinetyczne (grawitacyjne), figury witrażowe oraz inne elementy inspirowane powieścią Abe Kobo. Autorem rzeźb jest profesor krakowskiej Akademii sztuk pięknych - Piotr Bożyk. Spektakl przedstawia dwie historie, prowadzone polifonicznie. Pierwsza z nich to opowieść artysty, który usprawiedliwia swe istnienie tworzonym dziełem sztuki. Druga historia przedstawia badacza, który pragnąc dostać się na karty encyklopedii, wyrusza na poszukiwanie nieznanego gatunku owada. Podczas spektaklu stykamy się z filozoficznymi refleksjami o tym, co warunkuje sens istnienia i czym ono jest. Obaj mężczyźni doświadczają niemocy, bezradności, motają się w swoich działaniach.

Po godzinnym przedstawieniu, odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Walnym. Podczas wspólnie spędzonego z publicznością czasu, reżyser zaprezentował krótki film dotyczący lalkarstwa. Po projekcji zaprosił wszystkich chętnych do podejścia pod scenę i obejrzenia z bliska rzeźb. Najbardziej zaciekawione były dzieci, które chętnie podbiegły i prosiły autora o pokazanie mechanizmów ich działania. Razem z pociechami przyszli rodzice, którzy także mieli pytania do Walnego odnośnie zawodu snycerza i kształcenia się w tym kierunku.


KC/ MR

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.