Kultura

Przedpremierowy pokaz filmu „W Intencji Pokoju” Jerzego Szkamruka w NoveKino Siedlce

Siedlce Śr. 22.05.2024 15:52:18
22
maj 2024

We wtorek, 21 maja w NoveKino Siedlce odbył się pokaz przedpremierowy filmu „W intencji Pokoju” reżysera i autora scenariusza Jerzego Szkamruka. Projekcja była połączona ze spotkaniem z reżyserem, który specjalnie na ten przedpremierowy spektakl odwiedził Siedlce.

Film, nad którym prace trwały ponad cztery lata jest dokumentem, formą, gdzie nie ma fikcji, gdzie są prawdziwe emocje, fakty i można bezpośrednio doprowadzić do skonfrontowania emocji jakie film wywoła u ludzi. Fabuła opowiada o modlitwie ludzi z różnych stron świata, którzy łączą się w jednym wspólnym pragnieniu, aby zapadł pokój na świecie. Głównymi bohaterami filmu są Koreańczycy, Polacy i Ukraińcy, których historie wzruszają i inspirują innych. Widz ma możliwość wejść w świat doświadczeń bohaterów oraz odkryć na nowo siłę modlitwy i jedności.

Jerzy Szkamruk, reżyser filmu i autor scenariusza w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie opowiedział o tym, że pomysł na nakręcenie takiego filmu powstał z potrzeby ukazania tego, jak rozumieć pokój w charakterze ludzkim, jak rozumieć wiarę. Szkamruk podkreślił, że chciał wywołać w widzach bardzo różnorodne emocje. Jak podkreślił reżyser, chciał się skupić na znaczeniu słowa pokój i jak sam zaznaczył, pewnego rodzaju pokój każdy z nas powinien mieć w sercu, a także w społeczności jakiej żyjemy na świecie, bo wtedy jak to powiedział Jezus pokój naprawdę zapanuje. Szkamruk podkreślił, że konflikty są tak naprawdę wszędzie, zarówno te mniejsze lokalne, w kraju, ale także te o charakterze międzynarodowym. Naszym zadaniem jest budować pokój u siebie w sercu i zarażać nim innych.

Reżyser podczas spotkania z widzami dodał, że jego film „W Intencji Pokoju” jest skierowany do wszystkich osób, bez względu na wyznanie, a same słowa Jezusa skierowane są do całego społeczeństwa. Szkamruk dodał także, że sam wierzy i widzi jak ważną rolę w dzisiejszym świecie odgrywa siła modlitwy, a za modlitwą idą siły do życia.

Film „W Intencji Pokoju” można będzie obejrzeć na ekranach kinowych od czerwca 2024 roku i warto, bo spotykamy się z produkcją, która otwiera nam oczy na tematy doczesne. Na potrzebę zmian, która ograniczy konflikty na rzecz potrzeby budowania pokoju na całym świecie. Jednocześnie pokazuje siłę wiary, cierpienia i nadziei oraz miłości i potrzeby łaski.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Siedlczanin Śr. 22.05.2024 20:15:31

Coś pustawo na tym stole....