Kultura

Promocja książki „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”

Siedlce Wt. 21.03.2023 16:48:44
21
mar 2023

W piątek, 24 marca o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym w Siedlcach odbędzie się promocja książki Agnieszki Pasztor „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”.

Książka przypomina fenomen założonej przez siostry Irenę i Joannę Karpińskie Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach. Jedyna tego typu szkoła w Polsce, choć istniała tylko trzy lata, to pozwoliła odkryć talent rozpoznawalnym w świecie sztuki artystom powojennej Polski: prof. Jerzego Tchórzewskiego i Zbigniewa Tymoszewskiego, którzy uczyli się tutaj m.in. u Henryka Albina Tomaszewskiego – siedlczanina, twórcy nowoczesnego szkła artystycznego. Publikacja jest opowieścią o ich miłości do ludzi i sztuki, o odważnym sięganiu po marzenia w niespokojnych latach obu wojen. Wydawnictwo wzbogacają reprodukcje prac artystów i archiwalne zdjęcia. Dzięki siostrom Irenie i Joannie Karpińskim zostały zapoczątkowane w Siedlcach tradycje kształcenia artystycznego, które trwają po dzień dzisiejszy.

- Już tylko do 2 kwietnia czynna będzie wystawa „Wykorzystana szansa. Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski oraz Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach, która łączy się tematycznie z książką. Przy tej okazji zapraszamy również na dwa ostatnie niedzielne kuratorskie oprowadzania po wystawie, które odbędą się 26 marca i 2 kwietnia o godz. 11.00. Wstęp wolny! – informuje Muzeum Regionalne w Siedlcach.

Inf. pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.