Kultura

PRL po zmroku - Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach

Siedlce Niedz. 19.05.2024 19:53:57
19
maj 2024

Gry „odpalone” na 40-letnich komputerach. Konkurs mody sprzed półwiecza. Zabawki z siedleckiego „Misia”, oranżada, meblościanka i masa innych przedmiotów, które tworzyły naszą codzienność w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Tak wyglądała Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Siedlcach.

Życie w narzuconym przemocą, pełnym absurdów ustroju jedni wspominają jak senny koszmar, wypełniony szarzyzną i bylejakością. Inni traktują czas przed 1989 rokiem mniej surowo, bo to dla nich czasy dzieciństwa i młodości, a te wspomina się na ogół z sentymentem. Muzeum Regionalne w Siedlcach dyskretnie przypomina, że obok rzeczy topornych wytwarzano wtedy również rzeczy piękne, a polskie wzornictwo przemysłowe konkurowało bez kompleksów z tym zachodnim. Tyle, że najlepszy towar szedł na Zachód, by państwo mogło zarabiać dewizy. Dla własnych obywateli były odrzuty z eksportu.

Do otwartej już kilkanaście dni temu wystawy „Codzienność PRL-u” w sobotnią noc Muzeum dorzuciło rarytas godny warszawskiego Muzeum Techniki: kilkanaście działających komputerów z lat 80., czyli z samych początków domowej komputeryzacji. Brzękliwe popiskiwania zamiast przestrzennego dźwięku, prymitywna grafika z kilkunastoma kolorami i magnetofony zamiast pendrive’ów – to wszystko nie wystraszyło młodych zwiedzających. Grali z zapamiętaniem i rosnącą z minuty na minutę wprawą. Wśród tych starszych nie zabrakło natomiast takich, którzy przypomnieli sobie zgłębiane onegdaj w osiedlowych klubach języki programowania i potrafili skłonić stareńkie Commodore i Atari do całkiem poważnych obliczeń.

Drugim dodatkiem był konkurs na modę z epoki – przy czym punktowano nie tylko elegancję. Strój sprzątaczki był równie dobry, jak elegancka kreacja z ówczesnych domów mody. Kilka pań pojawiło się też w strojach ewidentnie nawiązujących do amerykańskiego Woodstocku, przypominając o nieszczelności „żelaznej kurtyny”.

Klimat imprezy pokazujemy na zdjęciach. Kilka wybranych ciekawostek usłyszą Państwo w poniedziałkowych magazynach regionalnych na antenie Radia Podlasie.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.