Kultura

„Popiół i diament” Wajdy w ramach „Krótkiej Historii Kina”- wejściówki

Siedlce Czw. 23.02.2023 09:48:29
23
lut 2023

Już od 24 lutego w Novekino Siedlce startuje nowy cykl filmowy „Krótka Historia Polskiego Kina”. W ramach wydarzenia, co miesiąc, będzie można obejrzeć jeden tytuł filmowy największych twórców polskiej kinematografii drugiej połowy XX wieku - od kluczowych dla szkoły polskiej lat 50. i 60., przez produkcje lat 70., po kino moralnego niepokoju lat 80. W piątek, 24 lutego o godz.19.00 widzowie będą mieli okazję zobaczyć ponownie na dużym ekranie film "Popiół i diament" z 1958 r. w reż. Andrzeja Wajdy, ze Zbigniewem Cybulskim w roli głównej. Dla czytelników portalu mamy dwa dwuosobowe zaproszenia na piątkowy seans filmu „Popiół diament”. Zaproszenia otrzymują Iwona Mikołajczuk i Andrzej Głuchowski

Przegląd jest unikatową możliwością przypomnienia najważniejszych, poddanych cyfrowej rekonstrukcji, dzieł powstałych nad Wisłą na dużym ekranie i zajrzenia pod podszewkę zmian, jakie zachodziły w ciągu kolejnych dekad PRLu. Seanse poprzedzać będą wstępy w formie wykładu wideo, prezentujące sylwetkę twórcy, wprowadzające w tematykę dzieła, przybliżające realia polityczno-społeczne jego powstania. Przygotował je Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca i historyk filmu, dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wykładowca Łódzkiej Szkoły Filmowej i Warszawskiej Szkoły Filmowej. Cykl Krótka Historia Polskiego Kina realizowany jest przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych we współpracy z Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych„Popiół i diament”

Maciek Chełmicki (Z. Cybulski), młody akowiec otrzymuje rozkaz zastrzelenia sekretarza KW PPR w przededniu zakończenia drugiej wojny światowej. W tym samym czasie poznaje Krystynę (E. Krzyżewska), barmankę w hotelu. Rozdarty między poczuciem obowiązku a rodzącym się uczuciem będzie musiał dokonać wyboru. Tej nocy trwa bankiet z okazji zwycięstwa. Poranek okaże się dla bohatera tragiczny w skutkach.

Film Andrzeja Wajdy zapisał się w historii polskiej kultury i światowego kina jako film ikoniczny dla Szkoły Polskiej oraz symbol narodowej kinematografii. Mimo że był adaptacją popieranej przez władze Polski Ludowej powieści Jerzego Andrzejewskiego „Zaraz po wojnie” (1947), nie realizował zamówienia władzy, gdyż przeniósł uwagę i sympatię widzów ze starego komunistycznego działacza na młodego akowca , podkreślając tragizm jego losu. Co więcej, zupełnie porzucił estetykę socrealizmu na rzecz nowej estetyki obrazu, gry aktorskiej, niejednoznacznej oceny moralnej.

Uznany za najlepszy film polski 1958 roku przez redakcję czasopisma „Film”, zdobył szereg nagród za granicą: m.in. FIPRESCI w Wenecji (1959), nagrodę Kanadyjskiej Federacji Stowarzyszeń Filmowych w Vancouver (190), nagrody krytyki filmowej w Niemczech Zachodnich i w Czechosłowacji. Reżyser powrócił do bohaterów filmu po 35 latach w filmie „Pierścionek z orłem w koronie” wg powieści Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Zrekonstruował słynną scenę z lampkami spirytusu z udziałem aktorów młodego pokolenia, którym przyglądają się bohaterowie „Pierścionka…”. Film zajął 7 miejsce wśród najciekawszych filmów polskich XX wieku w ankiecie „Polityki” w 1999.

JAK MOŻNA WYGRAĆ?

To bardzo proste. Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres promo@radiopodlasie.pl, w tytule maila należy wpisać  KRÓTKA HISTORIA KINA, a w treści imię, nazwisko i nr tel.


Na zgłoszenia czekamy do PIĄTKU, 24 LUTEGO do godz. 8:15.


Ogólny regulamin konkursów, których organizatorem jest portal podlasie24.pl (Katolickie Radio Podlasie) znajdziesz TUTAJ
AOI/Js

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook