Kultura

Podsumowanie wernisażu pt. „Kobiecość autentyczna 3” i dyskusja „Co to znaczy kobiecość autentyczna?”

Siedlce Śr. 26.06.2024 18:30:43
26
cze 2024

W środę, 26 czerwca w Galerii AZ w Siedlcach odbyło się podsumowanie wystawy pt. „Kobiecość autentyczna 3” połączone z dyskusją na temat zagadnienia „Co to znaczy kobiecość autentyczna?”.

Spotkanie miało charakter otwarty, a dyskusja miała być okazją do pogłębienia wiedzy na temat kobiety w sztuce oraz nawiązaniem do połączonego z wystawą projektu „Zapomniane pisarki polskie” - odkrywanie utraconej historii. Projekt ma na celu popularyzowanie w społeczeństwie sylwetki zapomnianych pisarek polskich, ukazanie ich miejsca w literaturze i kulturze. Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest prof. dr hab. Beata Walęciuk - Dejneka, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach. W projekcie zostały opisane sylwetki takich pisarek jak m.in. Faustyna Morzycka, literatka i działaczka społeczna, która przystosowywała powieści Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza na potrzeby edukacji szkół wiejskich, a także była dla Stefa Żeromskiego inspiracją do napisania utworu „Siłaczka”.

Projekt „Zapomniane pisarki polskie” zawiera liczne biogramy, zdjęcia świadczące o ważnym miejscu pisarek w historii literatury, ich rolach, tożsamości oraz formach działalności społecznych, publicznych czy kulturalnych. Prof. Walęciuk - Dejneka w rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie podkreśliła, że zbieranie informacji nad opracowaniem sylwetek zapomnianych pisarek jest cały czas w toku, a baza wiedzy na ich temat jest cały czas aktualizowana. Wciąż trwają też intensywne prace nad opracowaniem kolejnych dziesięciu sylwetek zapomnianych kobiet, pisarek.

Debata „Co to znaczy kobiecość autentyczna?” przyciągnęła do Galerii AZ oprócz pomysłodawczyni i koordynatorki projektu, prof. dr hab. Beaty Walęciuk - Dejneki ludzi związanych ze światem sztuki, studentów uniwersytetu oraz wiele innych osób zainteresowanych poruszanym zagadnieniem.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.