Kultura

Mordy: spotkanie autorskie z Zofią Paczóską

Siedlce Pt. 17.11.2023 16:00:53
17
lis 2023

„Tajemnice mazowieckich kapliczek i krzyży przydrożnych” autorstwa Zofii Paczóskiej to książka, wokół której 15 listopada w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach odbyło się spotkanie autorskie.

Kapliczki i krzyże przydrożne - ile ich mijamy każdego dnia, nie zdając sobie sprawy z ich często niezwykłej historii? Zofia Paczóska w swojej książce podjęła się wydobycia ukrytych znaczeń owych symboli religijnych i ocalenia ich od zapomnienia. W powstanie książki zaangażowała całe pokolenia - od najmłodszych po najstarszych mieszkańców różnych miejscowości. Przywołała wspomnienia i ludzkie historie ukryte w kapliczkach oraz krzyżach, a także błagalne, dziękczynne i przebłagalne intencje ich fundatorów. Zdjęcia kapliczek do książki wykonała siedlecka fotograf Aga Król.

Zebrana na spotkaniu autorskim publiczność otworzyła się i przywołała własne wspomnienia oraz doświadczenia. Uczestnicy uzmysłowili sobie jak wiele kapliczek i krzyży przydrożnych jest jeszcze wartych opisania. Podczas wydarzenia można było też obejrzeć obrazy o tematyce sakralnej namalowane przez malarza Mirosława Greluka.

Spotkanie było realizowane w ramach projektu „Biblioteka moja pokoleń ostoja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Inf. MGOK Mordy
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Kamil Skorupski
+48.504838118

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.