Kultura

Maryna - Spektakl Teatru Teraz My

Siedlce Wt. 21.11.2023 14:01:11
21
lis 2023

W środę, 29 listopada o godzinie 18:00 w Sali widowiskowej „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury odbędzie się spektakl „Maryna” w wykonaniu Teatru Teraz My, działającego w Siedleckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Przedstawienie wystawione zostanie po raz drugi w odpowiedzi na duże zainteresowanie po premierze.

Ponad pięćdziesiąt stron scenariusza opracowanego na podstawie dramatu Ludwika Hieronima Morstina „Kopciuszek” i wiele miesięcy wytężonej pracy zaowocowało niezwykle barwną opowieścią o losach tytułowej Maryny, które odmieniają się jednej zimowej nocy. Kunszt aktorski zaprezentowany przez występujących był na bardzo wysokim poziomie, którego nie powstydziłyby się profesjonalne teatry.

Na scenie zobaczymy: Grażynę Przestrzelską (Maryna), Wlodzimierza Krzysztofa Makówkę (Janusz), Antoniego Maliszewskiego (Gazda), Bożennę Makówkę (Jagna), Bożenę Malińską (Krysta), Zofię Osypiuk (Róża), Jolantę Wożbińską (Gaździna), Irenę Frank (Matka Chrzestna), Martę Wujek (Anglik, chór liryczny), Janusza Prekurata (Góral), Grzegorza Rowickiego (Dziennikarz), Zdzisławę Kozak, Annę Olejniczak, Urszulę Syczuk (chór liryczny, duszki górskie) i Grzegorza Kramarza (Cygan grający na skrzypcach).

Kostiumy: Anna Otolińska, Jolanta Szymczyk
Scenografia: Katarzyna Szczepaniak, Antoni Maliszewski, Włodzimierz Krzysztof Makówka
Realizacja dźwięku: Marek Matwiejczyk
Realizacja światła: Michał Bojar
Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Szczepaniak

Ludwik Hieronim Morstin żył w latach 1886-1966. Urodził się w ziemiańskiej rodzinie w Pławowicach nieopodal Krakowa. Studiował w Berlinie, Monachium i Paryżu. Tłumaczył Sofoklesa, Horacego i Goethego, był redaktorem, żołnierzem i dyplomatą. Poeta doctus pierwszej połowy XX wieku. Jako pisarz zadebiutował w 1906 r. Napisał ponad czterdzieści dramatów. W Bibliotece Narodowej znajdują się rękopisy, maszynopisy i kopie maszynopisów wielu dramatów Morstina. Jest wysoce prawdopodobne, że dzieło Ludwika Hieronima Morstina „Kopciuszek” wystawiane było po raz pierwszy przez Teatr Teraz My. Odkrycie i zdobycie tekstu zawdzięczamy aktorce Teatru Teraz My – Zofii Osypiuk.Inf. Pras.

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.