Kultura

„Martwa natura oczami młodych artystów”

Siedlce Śr. 08.11.2023 13:28:35
08
lis 2023

We wtorek, 7 listopada na Uniwersytecie w Siedlcach Koło Naukowe EDU-ART w Galerii Ściana zorganizowało wernisaż prac dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach pt. „Martwa natura oczami młodych artystów”.

Prace pokazane na wystawie powstały w trakcie warsztatów z rysunku poprowadzonych przez członkinie koła naukowego: Aleksandrę Kowalczyk, Klaudię Walerowską i Paulę Jagiełło. Tematem spotkania była martwa natura i jej różne ujęcia.

W warsztatach wzięło udział łącznie 15 uczniów. Organizatorki wydarzenia podkreśliły podczas rozmowy z Katolickim Radiem Podlasie, że inicjatywa projektu nawiązywać miała do co rocznego Festiwalu Nauki i Sztuki w Siedlcach. Zajęcia z rysowania odbyły się w październiku, a ze względu na dużą ilość ciekawych prac, zdecydowano pokazać efekt pracy uczniów i zorganizować oficjalną wystawę. Zagadnienie martwej natury zostało wybrane przez przewodniczącą koła EDU-ART. Warsztaty trwały około 4 godzin, a młodzi artyści mieli dowolność co do wyboru techniki i kompozycji.

Na wernisażu prac uczniów obecna była nauczycielka plastyki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siedlcach, Katarzyna Buzuk, która podkreśliła, że rozwój poprzez sztukę jest kluczową kwestią do rozwoju młodego człowieka. Nauczycielka przytoczyła tu słowa artysty Pabla Picassa, że „Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Sztuka polega na tym, by pozostać nimi do końca życia”. Katarzyna Buzuk podkreśliła także, że to co tworzą dzieci, jest zawsze z głębi serca. Z jej doświadczeń współczesne pokolenie lubi rysować swoich ulubionych bohaterów z bajek i komiksów, kopiować postacie z telewizji, co jest dobre, bo kopiowanie wyrabia rękę uczniów. Samo zaś rysowanie jest formą wyrażenia własnej ekspresji i najlepszym sposobem na to, by pokazać swoje emocje.

Wystawę można wyglądać na Wydziale Nauk Humanistycznych w Galerii Ściana do końca listopada w godzinach otwarcia uniwersytetu.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Katarzyna Chacińska

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.